17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
01:59
17-04-2022
  

Hz. Hasan'ın Doğum Günü Kutlandı

Kevser Kültür Merkezi / İstanbul - Nisan / 2022

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Ehlibeyt imamlarının ikincisi, Hz. Ali ve Hz. Fatıma'nın oğlu İmam Hasan'ın (a.s) mübarek doğum günü, İstanbul Bağcılar'daki Kevser Kültür Merkezi'nde düzenlenen coşkulu programla kutlandı.

 

İslam dünyası Ramazan ayını idrak ederken, İstanbul'da Ehlibeyt imamlarından ikincisi Hz. İmam Hasan'ın veladet günü kutlandı. Kevser Kültür Merkezi'nde Allame Tabatabai Kur'an Nesli Derneği'nin organize ettiği programa, yüzlerce Ehlibeyt dostu katıldı.

 

Doğum günü programı, İran'dan Sakaleyn Tevaşih Grubu'nun Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından kürsüye Türkiye'deki Ehlibeyt alimlerinin çatı kuruluşu Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras geldi.

 

Programa katılan Ehlibeyt dostlarını selamlama konuşması yapan Akaras, İmam Hasan'ın şahsiyetini ve eğitimci misyonunu anlattı. İnsanlık aleminin, İslam dininin ve bütün peygamberlerin üzerinde durdukları konunun eğitim olduğuna dikkat çekti.

 

"İnsan eğitilebilen bir varlıktır. Ham olarak dünyaya gelir, Hz. Mevlana'nın deyişiyle pişer ve likaullaha doğu yol alır. Bunun en temel şartı eğitim ve eğitimcilerdir. İman bir eğitim okulu, kurulu, merkezidir. Eğitilmek için iman ediyor, Allah'a yöneliyoruz. İnsanlar iman ettim diyerek, eğitilmek için hazır olduklarını ifade ederler. İnsanları eğitecek olanlarınsa ilahi özellikler taşıması gerekiyor."

 

Bütün alemlerin eğiticisinin Allah-u Teala olduğunu anlatan Kadir Akaras, bunun sebebinin de insanın sahip olduğu tüm potansiyeli ve kapasiteyi en iyi Allah'ın bilmesi olduğunu vurguladı. İnsanların eğitilmeden yaşayan ölüler olduğunu ifade eden Akaras, peygamberlerin de Allah'ın insanlık için gönderdiği eğitimciler olduğunun altını çizdi.

 

"İmam Ali'nin Nehcul Belaga'da oğlu İmam Hasan'a yazdığı 31. mektup, eğitimle ilgilidir. İmam Hasan öyle bir şahsiyetti ki, İmam Hüseyin gibi bir şahsiyet, onun huzurunda tek bir kelime bile konuşmazdı. Çünkü ümmeti eğitim misyonunu İmam Hasan üstlenmişti. Ondan sonra da diğer imamların her birisi, bu misyonu almış, kılavuz olmuşlardır. Bugün insanlığın tüm sorunlarının temelinde yatan da bu eğitimsizliktir."

 

İmam Hasan'ın eğitim metodunu da anlatan Kadir Akaras, bu eğitimin önce aileden, ardından arkadaş çevresinden ve oturup kalkılan çevreden alındığını vurguladı.

 

"İmam Hasan gençlere spora ilgi gösterme, insanları saptırmayacak eğlenceye vakit ayırma tavsiyesinde de bulunuyor. Gençlerin camilere, mescitlere gitmesini tavsiye ediyor."

 

Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras'ın konuşmasının ardından program, Peygamber-i Azam tevaşih grubunun okuduğu methiyelerle devam etti.

 

Allame Tabatabai Kuran Nesli Derneği gençlerinden Ali Ekber Karabulut ve Yusuf Turhan da programda bir şiir dinletisi sundu. Ardından Allame Tabatabai Kur'an Nesli Derneği Başkanı Veli Koca, teşekkür ve kapanış konuşması yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.on4haber.com

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler