19 Eylül 2021 Pazar Saat:
21:00
18-07-2016
  

Hizbullah’ın Suriye Savaşındaki Fedakarlıklarına Minnettarız

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad

Facebook da Paylaş

Tesnim haber ajansının haberine göre, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Suriye ordusunun ve müttefik güçlerin savaş meydanındaki eylemlerinin Suriye’nin geleceğini şekillendirmede çok önemli etkileri olacağını söyledi.

Beşşar Esad, Lübnan Halk Partisi Başkanı Neccah Vakim liderliğindeki “El Cebhe El-Arabiyye El Takdimiyye” heyetini karşılamasında, Suriye’nin Birleşmiş Milletler gözetimindeki müzakerelerden ayrılmayacağını vurguladı.

Bu heyetin üyeleri de Suriye’nin bu savaşta kesin zafere ulaşacağına ve bu ülkenin Arap ülkelerinin ayağa kalkışına önderlik yapacağına inandığını belirterek, eğer Suriye halkı bu savaşta direnç göstermeseydi, bölgede durum daha farklı olurdu dedi.

“Suriye’deki çatışmalarda hiçbir pazarlığa yer yoktur ve yabancı tarafların yönettiği silahlı gruplarla sadece ordu mücadele edebilir.”

İran ve Hizbullah’ın Suriye savaşındaki çabalarına teşekkür

Beşşar Esad, İran, Hizbullah ve Suriye Ordusunun operasyon odalarının devam eden faaliyetlerine ve siyasi, diplomatik ve askeri işbirliğine değinerek, İran ve Hizbullah’ın bu savaştaki çabalarından dolayı tekrar teşekkür etti.

“Suriye dışında yapılan siyasi görüşmelerin Suriye’de yaşanan krizin çözüme bir faydası yoktur hatta tam tersi geçen her gün şunu gösteriyor ki hatta müzakereye katılan diğer taraflar kendi temsilcileri değil… Bu grupların arkasındaki kişiler, onların Suriye Hükümetinin Heyeti ile doğrudan görüşmelerine izin vermiyor.”

Erdoğan Türkiye’deki darbeyi kendi muhaliflerini ortadan kaldırmak için kullanıyor

“Türkiye’de geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylar henüz netleşmiş değil. Herkes olayların perde arakasına dair tahminlerde bulunuyor ve Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bu olayları askeri, hukuki ve siyasi kurumlardaki muhaliflerini ortadan kaldırmak için de kullanmak istemesi de ihtimaller arasındadır.”

Rusya’nın sabrı Amerika’nın gecikmesi nedeniyle tükendi

“Batı’ya duyulan güvensizlik sadece terörist grupları desteklemelerinden dolayı değildir. Bu güvensizlik Rusya’nın Amerika ile olan tecrübesiyle de alakalıdır; çünkü Amerika hiçbir şekilde Rusya ile anlaşmalarına bağlı kalmamıştır… bu yüzden Rus yetkililerinin Amerika’nın ertelemeleri ve gecikmeleri nedeniyle sabrı artık tükenmiştir ve bu ortam bir kez daha Suriye krizinin sadece savaş meydanında çözülebileceğini kanıtlamıştır.”

Esad: Şam bazı batı ülkeleriyle gizli görüşmelerde bulunmaktadır

Bu ülkeler, ilişkilerin sadece güvenlik alanında olmasını istiyorlar. Onlara karşılıklı ilişkilerden bahsettiğimiz zaman, sadece Şam’da güvenlik ofisi açmak istediklerini belirtiyorlar, bu konu Şam’ın karşı olduğu ve kabul etmediği bir durumdur.”

Bazı Arap ülkeleri ve gruplarının Arabistan ve Amerika’dan korkmaları nedeniyle Şam Hükumeti ile gizli görüşmeleri

‘Irak Başbakanı Haydar El- İbadi ciddi bir şekilde Suriye ile işbirliği içerisindedir. Birçok Arap ülkesi ve gruplarının da gizli bir şeklide bizimle ilişkisi bulunmaktadır. Onlar açık bir şekilde, eğer Suriye karşısında farklı bir tutum sergilerlerse Amerika ve Arabistan’ın öfkesinden korktuklarını belirtmektedir.’

“Mevcut kabine ulusal barış üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Hükumet terörist gruplarla tam bir bilinçle mücadele etmektedir. Hakikatte IŞİD, El-Nusra ve Suriye’de bulunan diğer silahlı gruplar arasında hiçbir fark yoktur.”

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler