19 Eylül 2021 Pazar Saat:
20:12
11-06-2016
  

Hizbullah, Türkiye ve Avrupa’yı IŞİD'ten Korudu

Hizbullah’ın, teröristleri stratejik giriş çıkışlarda kuşatması bölgesel ve uluslararası değişimlere sebep olmuştur.

Facebook da Paylaş

Bölgesel Meseleler Uzmanı Sadık El-Huseyni; Lübnan Hizbullah Hareketi’nin; IŞİD’in Lübnan, Ürdün, Türkiye ve Avrupa topraklarına ulaşmasının önündeki en büyük engel olduğunu ifade etti.

Tesnim haber ajansının haberine göre, Suriye’de cereyan eden olaylar son günlerde yeni değişimlere sahne olmaktadır. Amerika’nın, çoğunluğu Kürtlerden oluşan Suriye Demokrat Güçlerini desteklemesi Amerika’nın Suriye’de fayda sağlamak amacıyla yeni bir sayfa açma çabalarıdır.

Ancak bu duruma eş zamanlı olarak Suriye Ordusu da IŞİD’in başkenti olarak anılan Rakka’nın içine doğru ilerlemeye başlamıştır.

Bölgesel Meseleler Uzmanı Sadık El-Huseyni, Suriye’deki son gelişmelere ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu: “Rusya’nın ciddi ve şeffaf bir ortak unvanıyla Suriye’ye girmesinin ardından Suriye’deki askeri güçlerde bir inkılap ruhu uyandı. Direniş ekseni, Allah’ın lütfu, İranlı danışmanların yardımı ve direnişleri sonucunda Suriye içindeki teröristlere ve bu teröristlerin Ankara, Duha ve Riyad gibi destekçilerine karşı meydandaki dengeleri değiştirdi.

Suriye’ye Rusya’nın gelişi ile krizler daha da artmış ve başına buyruk Amerika Moskova’nın Suriye’ye girmesi ile yenilgiye uğramıştır. Uluslararası eşitlikler soğuk savaşın durmasından önceki döneme geri dönmüş ve uluslararası güç dengesinde büyük bir değişim meydana gelmiştir. Nitekim Rusya güç dengesini değiştiren taraflar arasındadır.

Lübnan Hizbullah Hareketi şu anda Suriye’deki krizin geleceğinin en önemli belirleyicisidir. Çünkü Suriye’deki direniş ekseni İran, Hizbullah, Suriye ve Beşar Esad ile Kasım Süleymani’nin kontrolünde olan Irak militan güçlerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Lübnan Hizbullah Hareketi son aylarda IŞİD terör örgütünün; Lübnan, Ürdün, Türkiye ve Avrupa’ya doğru ilerlemesinin önünde en büyük engeldir ve Hizbullah, IŞİD terör örgütünü Suriye sınırları içinde kuşatmıştır. Hizbullah’ın, teröristleri stratejik giriş çıkışlarda kuşatması bölgesel ve uluslararası değişimlere sebep olmuştur.”

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler