21 Haziran 2021 Pazartesi Saat:
14:00

Her Şey İnsan İçindir, İnsandan Başka..

30-06-2020 19:46


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her Şey İnsan İçindir, İnsandan Başka..

 

Kâinat üzerinde gözümüzün gördüğü ve görmediği, keşfettiğimiz ve henüz varlığından haberdar olmadığımız ama işlevini yerine getiren her şey insan içindir.

 

Ama insan insan için yaratılmamıştır. Her şeyi insanın hizmetine, ayaklarının altına, emrine veren Allah; bir insanı başka bir insana hiçbir zaman feda etmemiştir.

 

Görmediğimiz hiçbir şeyi yok sayamayız, bu yüzden görmediklerimiz de bizim için yaratılmıştır. Biz henüz keşfedemedik diye yaratılan şeyler de yaratılış amaçlarına hizmet etmiyorlar anlamına gelmez, onlar kendi vazifelerini yaparlar.

 

Bunu derken Mevlana Celaleddin Rumî’nin şu gözü geliyor insanın aklına:

 

‘iki parmağını gözünün ucuna koy, bir şey görebiliyor musun? Sen görmüyorsun diye bu âlem yok olmuyor.’

 

Yani bizim bilgisizliğimiz bir şeyleri yok etmiyor.

 

Bu her şeyde böyledir aslında..

 

Günlük hayatımızda karşılaştığımız insanları örnek alalım, herkesin kendince bir derdi muhakkak var. Çünkü bu dünya imtihan yurdu. Herkes de imtihana farklı bir isim koyuyor; kimi dert diyor, kimi yük.. Ama bilahare hepsi aynı kapıya çıkıyor. Hepsi bir imtihanın seyrini gösteriyor. Ve insanın imtihanda ne gördüğüne ona koyduğu isim aynalık ediyor.

 

Ve yine bu imtihanlar her insanın şahsına münhasırdır. Elbette çevremizdeki insanları da bir parça etkiler, ancak temelde; işin özüne bakıldığında imtihan bireyseldir. Şahısların kendilerine verilir. Birbiriyle bağlantılı gibi görünseler de her insanın verdiği tepki, gördüğü etki, öğrendiği öğreti ve kazancı farklıdır.

 

Bir annenin dört çocuğunun dördü de; aynı yoldan yürüyerek, aynı okulda, aynı öğretmenden, aynı dersleri alsalar dahi hepsinin imtihan kâğıdı aynı gelmeyebilir. Çünkü birinin kalbine dokunan, diğerinin sadece aklına yatabilir. Ve bu böyle oldu diye kimsenin kimseyi suçlama, yargılama, eleştirme hakkı yoktur.

 

Çünkü insan sadece Allah’a aittir.

 

Kimsenin günahından kimse yanmayacaktır, kimsenin sevabı kimseyi cennete göndermeyecektir. Evlat çabalıyor diye Allah anne-babayı affedebilir ama yüksek makamlar o evlat içindir. Aynı şekilde tam tersi için de bu geçerlidir.

 

Yani, Kabil’in günahı Habil’in azabı değildir. Allah herkesi akıl, irade, ruh, kalp, beden açısından farklı yaratmıştır.

 

Birbirine tıpatıp benzeyen ikizler dahi aslında çok bariz belirgin farklılıklara sahiptir.

 

Farklılıklar ise hayatımızdaki çeşitlerdir, renklerdir. Ama asla ve asla biri diğeri için var edilmemiştir. Mesela Allah kimseyi kimseye kurban olsun diye yaratmamıştır. Yani burada ‘senin için kurban olurum’ mahiyetindeki tüm sözler hükmünü yitirir. Birine birini kurban etmediği gibi, kurban olma çabasında olan kulunun boynunu da o bıçağın altından çeker alır.

 

Ve Allah en güzel öğretendir.

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Muhammed   02-07-2020 14:23

    Harika olmuş, elinize kaleminize sağlık. Yakından takip ediyoruz. Başarılar