01 Aralık 2021 Çarşamba Saat:
04:50
26-02-2021
  

Hayvan İsmi Taşıyan Sûreler ve Faziletleri

İnsan bu ayetler üzerinde tefekkür ederse nice güzellikler elde edilebilir. Zira ruhun gıdası tefekkürdür.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

 

 

Kur’an’da beş sûrenin ismi hayvan ismidir:

 

1- Bakara (Dişi Buzağı) Sûresi,

2- Nahl (Bal Arısı) Sûresi,

3- Neml (Karınca) Sûresi,

4- Ankebût (Örümcek) Sûresi,

5- Fil Sûresi.

 

Bu Sûrelerin Faziletleri:

 

1- Bakara Sûresi:

 

Resulullah’a (s.a.a) “Kur’an’ın hangi sûre ve âyetleri daha faziletlidir?” diye sorulduğunda şöyle buyurdular: “Bakara Sûresi ve Âyete’l-Kürsi.”

 

2- Nahl Sûresi:

 

Resulullah (s.a.a) şöyle buyuruyor: “Kim Nahl suresini okursa, Allah ona dünyada verdiği nimetlerin hesabını ahirette sormaz.”

 

3- Ankebut Sûresi:

 

Resulullah (s.a.a) şöyle buyuruyor: “Kim Ankebût sûresini okursa, Allah müminlerin ve münafıkların her birinin sayısınca onun amel defterine on hasene yazar.”

 

4- Neml Sûresi:

 

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyuruyor: “Kim Şûra, Neml ve Kasas sûrelerini Perşembeyi Cumaya bağlayan gece okursa evliyalardan olur.”

 

5- Fil Sûresi:

 

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyuruyor: “Kim Fil Sûresini farz namazlarında okursa, kıyamet günü dağlar, çöller ve çöllerdeki kumlar onun namaz kılanlardan olduğuna tanıklık ederler.”

 

Fil ve Kureyş Sûreleri bir sûre sayılırlar. Dolayısıyla namazda Fatiha Sûresinden sonra Fil Sûresini okumak istersek, Fil Sûresinden sonra Kureyş Sûresini de okumamız gerekiyor.

 

Ancak hatırlatmat gerekir ki, ister söz konusu âyet ve sûreler için olsun, ister diğerleri için, zikredilen bu faziletler, insan onların üzerinde tefekkür ederse elde edilebilir. Zira ruhun gıdası tefekkürdür.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler