17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
00:39
09-06-2022
  

Hac, İslam Ümmetinin Birlik Tezahürüdür.

Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî - Haziran / 2022 - Tahran / İran İslam Cumhuriyeti

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

Ayetullah Hamaneî'nin İranlı hacı kafilelerinin yetkili ve personelleri ile yaptığı görüşmeden kesitler.

 

 

  

 

 

Hac, insan yaşamının bir sütunu olarak kabul edilmiş, bireysel ve toplumsal hayatın çeşitli yönleri için önemli mesaj ve dersler içeren toplumsal bir ibadettir.

 

İki yıllık aradan sonra, Yüce Allah Hac kapısını tekrar açtı, bu büyük bir müjdedir. Hacılar için yolun açılması ilahi bir davettir. Bu, kimsenin bir lütfu değildir. Bu saygın hacıların arzularının, âlemlerin Rabbi tarafından kabul görmesidir. İnşaallah güzel bir hac yolculuğunuz olacaktır.

 

Şu anda insanların dünyadaki sorunları nelerdir? Çünkü maalesef onlar bir arada yaşamayı bilmiyorlar ve birbirlerine zor kullanıyorlar. Hac birlikte yaşamayı öğretir. Hacda, farklı kültürlerden birbirlerini tanımayan kimseler, bir arada yaşarlar.

 

Bu dünyanın birçok talihsizliği ve sorunu oligarşi ve lüks yaşam sevdasından kaynaklanmaktadır. Bu dünyanın zenginliğinin büyük bir kısmı her yerde, böylesi şeylere harcanıyor. Hac ise size sade yaşamayı öğretir.

 

İslam Cumhuriyeti'nin ev sahibi Suud Hükümeti’nden ciddi bir talebi olacaktır; başta İranlı hacılar olmak üzere tüm hacıların güvenliğinin en üst seviyede sağlanması gerekmektedir.

 

Bugün Siyonizm, İslam dünyası için açık bir beladır. Siyonistler, yapmacık Siyonist rejiminin oluşumundan önce dahi her zaman bir felaket olmuştur. O zamanlar bile Siyonist baronlar, dünyada herkesin başının belasıydı. Şimdi de öyle, özellikle İslam dünyası için.

 

Siyonizm belası ne şekilde olursa olsun ifşa edilmelidir. Siyonistlerle el sıkışan, onlarla kucaklaşan ve oturumlar düzenleyen Arap ve diğer hükümetler; bu işten hiç fayda göremeyecekler, hem de hiç! Zarardan gayrı bir şeyleri olmayacak.

 

Hac, İslam ümmetinin birlik tezahürüdür. Bu birlikteliğin dağılmamasına özen gösterin.

Ehl-i Beyt İmamları (as) Mescid-i Haram’da kılınan cemaat namazlarına katılırlardı. Bunu İmam Cafer-i Sadık (as) da yapardı. Görmek için bilerek katılırdı. Peki, Neden? Bu sözler neden hafızamızdan uçup gidiyor?

 

Yüzlerce kez tekrar ediyoruz ama Şiî ve Sünnî konuları hakkında, ihtilaflar ve çatlaklar hakkında yine birileri kalkıp haykırıyor.. Neden bunu yapıyorlar? Neden düşmanın yararına çalışıyorlar?

 

İngilizlerin ihtilaf yaratmakta yetenekli olduklarını bilmiyorlar mı? İngilizlerin her daim yararlandığı bu çatlak ve arızalardan biri de Şiî ve Sünnî ihtilafları olmuştur. Şimdi diğerleri de bunu yavaş yavaş öğrendiler!

 

Amerikan’ın siyasi düşünce kuruluşlarında bunu görebiliyorsunuz… Yaptıkları analizlerde… Diyorlar; evet, şu bölgeler Şiî, şu bölgeler Sünnî! Şiilik ve Sünnilik onlara da ulaştı!

Yapmayın!

Yapmayın!

 

Kardeşçe beraber yaşayın.

 

Fikir ayrıcalığı mı? Evet, var. İnançta da fikir ayrılığı var, itikatta da var. Ancak ortak görüşler de var. Bizim bunca ortak yanımız varken, bunca ortak konumuz varken, bunları görmezlikten gelip ihtilafların ardından mı gidelim!! İzin vermeyin! İzin vermeyin!

 

İmam Humeynî (ra) hac kafileleri içindeki ayrı ayrı kılınan cemaat namazlarını yasaklamıştı. Ta o zaman da yapmayın demişti! Gidin camilerde namazınızı kılın, bu birlik içindir, bu birlikteliği olabildiğince artırın.

 

 

 

 

08.06.2022

Tahran

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler