19 Eylül 2021 Pazar Saat:
20:58
27-05-2016
  

Federal Yapı Hiçbir Şekilde Gündemimiz Değildir

BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura

Facebook da Paylaş

Sana haber ajansının haberine göre, Cenevre’de Suriyeliler arasında yapılan dolaylı diyalog görüşmelerinin durumu konusunda BMGK’de görüş alışverişinde bulunacağını ifade eden Staffan de Mistura, bu görüşmelerin yeniden başlatılması yönünde en iyi seçenekleri sunacağını söyledi.

Cenevre’de basın konferansı düzenleyen de Mistura; BMGK ile toplantısı ardından görüşmelerin yeni turunun ne zaman başlayacağını belirleme olanağına sahip olabileceğini ifade etti. De Mistura çatışmaların devam etmesi halinde Ramazan ayı boyunca bu görüşmelerin yeniden başlama ihtimalinin uzak olduğunu sözlerine ekledi.

Suriyeliler arasındaki diyalog görüşmelerinde BMGK’nin 2254 sayılı kararına dayanılarak hareket edildiğini belirten de Mistura; dolayısıyla Suriye’de herhangi bir federal yapının kurulmasının hiçbir şekilde söz konusu olmadığının altını çizdi. De Mistura bu meselenin tamamen Suriyelilerin kendi aralarında bir mesele olduğunu ve yurtiçi diyaloglarında bunu kararlaştırmaları gerektiğini belirtti.

Ahrar el Şam İslami Hareketinin gerçekleştirdiğini itiraf ettiği, fakat bu tekfirci terör örgütünü koruyan devletlerin baskılarıyla itirafını geri çeken Tartus ve Ceble patlamaları konusunda ise de Mistura; “Suriye’de bir kısım terör örgütlerin gerçekleştirdikleri terör eylemleri meydana gelmesiyle mevcut durumlar diyalog görüşmelerinin yeniden başlatılmasını her zamandan daha çok gerektirdiğini gösteriyor..” ifadesini kullandı.

De Mistura insani yardımlar meselesinde ise Suriye hükümetinin Deyrezzor’da on binlerce vatandaşa yardımların ulaştırılmasında büyük bir işbirliği gösterdiğini söyledi.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler