18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:09
26-11-2012
  

Erzurum`dan Aşura Kareleri

Erzurum`da `Erzurum Ehlibeyt Derneği (EBRAR)â? ve Ehlibeyt çlimleri Derneği (Ehlader) tarafından düzenlenen Aşura Programı Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür Sarayı`nda yapıldı.

Facebook da Paylaş

 
 
Iğdır, Kars, Erzincan ve Gümüşhane'den de katılımların olduğu program'da slâyt gösterileri ve şiirlerin yanında mersiye ve sine vurma merasimi de icra edildi.

Program Kur'an-ı kerim okunması ile başlandı. Ardından oldukça güzel hazırlanmış ve Aşura gününü temsil eden görüntüler eşliğinde mersiye içeren slâyt gösterisi katılımcılara duygusal anlar yaşattı. Daha sonra Erzurum Ehlibeyt Derneği Başkanı ve Ehlibeyt Âlimlerinden ş.Habib Coşkun, katılımcılara hoş geldiniz derken, Aşura Günü ile ilgili, bugünü “sevinç günü” olarak gösteren hadislerdeki birbiriyle çelişen içerik ve ifadeler üzerinde durarak, Aşura Gününün yas günü olduğunun altını çizdi.

çniversite öğrencisi Muhammed Ali Saruhan'ın ve ardından Efkan Usta'nın okuduğu şiirlerin ardından, programa Gümüşhane'den gelen Rast haber yazarlarından Hüseyin Taş kürsüye geldi. Aşura'nın anlaşılmasının önündeki engellere değinen Taş, Aşura'yı bizzat İmam Hüseyin'in dilinden, Ehlibeyt imamlarının ve Hz. Zeyneb'in (s.a) dilinden okumaya ve anlamaya mecbur olduğumuzu vurgulayarak, “eğer Aşura ve Hüseyni mantık gereği gibi anlaşılabilirse, bütün sorunlarımıza da çözüm bulabiliriz.” Dedi.

Oldukça beğeni ile dinlenen Hüseyin Taş'ın konuşmasından sonra, Erzurum'da mülteci olarak bulunan Afganistanlıların da katılımıyla mersiyeler okundu, nuhalar eşliğinde sine vuruldu.

Ehlibeyt âlimi ş.Habib Coşkun'un okuduğu ferec duası ile son bulan program sonrası ise katılımcılara ihsan yemeği ikram edildi.


Ehlader Kültür-Araştırma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler