18 Ocak 2022 Salı Saat:
16:13
20-03-2019
  

Ehlader’den Hz. Ali’nin Viladeti ve Nevruz Mesajı

Hz. Ali’nin mübarek doğum gününü ve Nevruz bayramını tüm vatandaşlarımıza ve Müslüman kardeşlerimize tebrik arz ederiz.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 
  
 
 
 
Bu mübarek günü; Kâbe'nin mevludu, takvalıların imamı, Peygamber'in hak vasisi Hz. Emire'l Müminin Ali'nin mübarek doğum gününü, başta onun evladı İmam-ı Zaman'a, rehberimiz Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'ye, âlimlerimize ve tüm dünya Müslümanlarına; özellikle de Ali dostlarına tebrik arz ederiz.
 
Allah Resulü şöyle buyurmuştur:  
 
"Ali, Hakkın ayeti ve hidayetin sancağıdır." 
 
Ali'nin görkemini ve faziletlerini anlatmak isteyen kimse, nefes aldırmaz bir acizliğin kıskacına girer; şaşırıp kalır, ne diyeceğini bilemez. Akıllara durgunluk veren bu varlık fenomeni hakkında, onun düzeyine yaraşır bir söylem geliştirecek tek bir insan dahi yoktur. Zira Peygamber buyuruyor: 
 
“Ey Ali! Seni benden ve Allah'tan başka hiç kimse hakkıyla tanıyamamıştır.”
 
O; müminlerin emiri, vasilerin efendisi, Allah'ın emri ile hidayete götürücü, yol gösterici halifelerinin ilkidir. Kur'ân onun masum olduğunu ve her türlü kötülükten arındırıldığını açık bir dille ifade etmiştir. Resulullah efendimiz onu, eşini ve iki oğlunu yanına alarak "nefs"i unvanında Necran Hıristiyanlarıyla lânetleşmeye gitmiştir. 
 
Ali (a.s) kanlı savaş meydanlarının en fazla cihat eden cengâveridir. En sarsılmaz kararlılığı sergileyen, akıllara durgunluk veren direnişi gösteren yiğittir. Gecenin bağrında Allah'a yönelip içten yakaran bir kuldur. Allah'a kulluk etme hususunda onun gibisi yoktur. En fazla Rabbinin aşkıyla yanıp tutuşan kalp onunkidir. Herkese yumuşaklık ve şefkatle muamele ederdi, ama Hakk'ın gerçekleştirilmesi alanında en sarsılmaz yiğittir, taviz verdiği görülmemiştir. Belagatta, örneksiz hitabetin imkânlarını, hikmet türlerini ve söz sanatını kullanmada benzersizdir. 
 
İşte böylesine üstün bir insan böylesi bir günde dünyaya gelmiş ve 63 yıllık ömrünü Allah ve Resulüne adamıştır.
 
Bugünün bir diğer güzelliği de kardeşlik ve bahar bayramı olan Nevruz Bayramıdır.
 
Nevruz; insanların kinleri, kederleri ve küskünlükleri unutup yerini kardeşlik, barış ve sevgi ile doldurdukları en eski ata bayramımızdır.
 
Çok eski tarihlerden günümüze kadar var olan bu bayramı İslam dini kaldırmamış, yasaklamamış ve günah işlenilmediği, kardeşlik bağları örselenmediği sürece men etmemiştir. Bilakis insana baharın gelişi ile birlikte Allah'ı hatırlatıyorsa, bu günde gerçekleşen Gadir-i Hum'da Hz. Ali'nin Allah tarafından imam tayin edilmesini hatırlatıyorsa ne güzel bir bayramdır.
 
Tekrar Ehlibeyt Alimleri Derneği olarak bu iki bayramı; Hz. Ali’nin mübarek doğum gününü ve Nevruz bayramını tüm vatandaşlarımıza ve Müslüman kardeşlerimize tebrik arzederiz.
 
 
 
 
 
20 Mart 2019 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler