07 Aralık 2021 Salı Saat:
08:52
02-09-2015
  

Ehlader Heyetinin Ankara Temasları

Ehlibeyt alimlerinin çatı kuruluşu olan Ehlader harekete geçti...

Facebook da Paylaş 

Bağcılar İmam Ali Camisi başta olmak üzere bazı camilerde yaşanan elektrik kesintisi Türkiye'deki Ehlibeyt âlimlerinin çatı kuruluşu olan Ehlader'i harekete geçirdi.


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez ile yapılan görüşmede Diyanet İşleri Başkanı Görmez;


"Camilerimiz, mescitlerimiz, müminlerin bütün farklılıklarını ortadan kaldıran, dili, rengi, ırkı, coğrafyası ne olursa olsun bizi aynı secdede, rükûda, kıyamda buluşturan, aynı duada, Fatiha'da Allah'a kulluk yapmamızı sağlayan mukaddes mekanlardır.  


Camiler ve mescitler arasında herhangi ayrım yapmak söz konusu olamaz. Bu topraklardaki bütün mescitler, camiler, bütün müminleri kucaklayan birlik mekânlarımızdır aynı zamanda.


Müslümanlar arasında bir mezhep ihtilafı, mezhepçilik fitnesi ortaya çıkarma çabaları konusunda dikkatli olmak gerekir. Heyet olarak, Ehlibeyt Âlimleri Derneği olarak bu konudaki yüksek dikkatinizden dolayı en kalbi teşekkürlerimi ifade etmek isterim.


Farklı görüşler, anlayışlar olabilir ancak özde, tevhitte, yüce Rabbimize karşı, ahirete, peygamberimize karşı olan imanda ittifak etmiş müminler topluluğu olarak bizim daima adaleti ve merhameti elden bırakmadan, birbirimizin hukukuna sahip çıkmamız gerekir. Mümin daima kendi kardeşinin hukukuna sahip çıkacak. Hatta sadece kardeşinin değil, yeryüzündeki bütün mazlumların hukukuna sahip çıkmak her müminin görevidir.


Başta da ifade ettiğim gibi camiler, mescitler aslında bize de ait değildir. Bütün mescitler Allah'ındır. Camilerin Şii’si, Sünni’si, Caferi’si olmaz. Biz müminlere düşen de o mescitleri imar etmek, kalplerimizi oralarda birleştirmek. Kendisini Ehlisünnet mektebine ait kabul eden herhangi bir kardeşimiz gönül rahatlığıyla, kendisini Ehlibeyt yahut İmam Cafer-i Sadık mezhebine mensup iddia eden bir kardeşimizin arkasında rahatlıkla namazını eda edebilir.

 

Rahatlıkla bu kardeşlerimizle aynı mescitte, camide namazını eda edebilir. Aynı şekilde Ehlibeyt mektebine mensup olduğunu söyleyen herhangi bir kardeşimiz de Ehlisünnet olarak bilinen herhangi bir kardeşinin arkasında namazını eda edebilir. Beraber ibadetlerini yapabilirler. Bunun tartışma konusu yapılması bile İslam'ın kabul etmediği bir şeydir" ifadelerini kullandı.


Ehlader Genel Başkanı Hasan Kanaatlı ise görüşmenin çok olumlu bir havada geçtiğini belirterek;


"Türkiye Caferileri olarak bizim devletimize, ülkemize, toplumsal birlik ve beraberliğe bakışımız, devletimizin kurum ve kuruluşlarına, özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı gibi önemli bir kuruma bakışımız gayet müspettir. Halk olarak, ulema olarak her zaman devletimizle, ülkemizle, milletimizle iç içe olmayı, birlik beraberlik içinde hareket etmeyi kendimize prensip edinmişiz. Özellikle böyle bir hassas dönemde Orta Doğu'da, insanlığın, özellikle İslam'ın bu kadar ayaklar altına düşmesinde katkısı olan o insanlara karşı vermiş olduğunuz mücadele gerçekten takdire şayan bir mücadeledir. Ülke olarak etrafımızı ateş sarmıştır. Adeta ateş çemberi içinde yer almaktayız. Fakat şuna da inanıyoruz ki adaletli bir siyasetle ve sizin gibi dirayetli sorumlularla, yöneticilerle bu meseleler de halledilecektir.


Bölge müftüleri ile halledemediğimiz meseleleri Diyanet İşleri Başkanlığı ile hallediyoruz. Görüşmede ayrıca ülkemizde yeni yeni oluşan selefi akımların önünde nasıl bir Şii-Sünni vahdeti oluşturacağız, onun çare yollarını aradık" ifadesini kullandı.


Ehlader heyetine Kayseri'den gelerek katılan Murat Bulut ise Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e Kayseri'de yaşayan Caferilerin sorunlarını aktardı. Bulut, "Kayseri’deki Ehlibeyt dostlarının sorunlarını gündeme getirdik. Sayın başkan sorunlarımızla ilgilendi teşekkür ediyoruz" dedi.

 

Ehlader HABER

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler