18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:45
30-09-2019
  

Ehl-i Beyt Alimi Cevad Adıgüzel'le Röportaj

'Erbain Yaklaşırken' Röportaj / Muhammediye Camii / Gebze / Kocaeli

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

‘Erbain Yaklaşırken’ röportaj serimizin ikinci konuğu 1994 senesinde ibadete açılan Gebze Muhammediye Camii’nin genç hocası değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Cevad Adıgüzel.

 

Değerli Hocam, ilk olarak şu soruyu sormak istiyoruz; Erbain nedir?

 

İmam Hüseyin’in (a.s) zamanının imamına teslim olmuş 71 kişiyle beraber İslam dininin yeniden ihyası için şehit edilişinin kırkıncı günüdür ‘Erbain’.

 

Kerbela’nın, Aşura’nın şehitleri, bela çölünün zahirde esir olanların ama gerçek manada özgür insanlar kafilesinin, sabır ve basiret kafilesin 40 menzil 40 durak acılar çektikten sonra Kerbela acısı üzerine bu acıları yaşadıktan sonra imamın şehadetinin kırkıncı gününde Kerbela’ya tekrar vardıkları gündür Erbain.

 

Peki, neden önemlidir ya da gerçekten önemli midir Erbain?

 

Erbain, öncelikle masum İmamların (a.s) buyruğu ve tavsiyesi olduğu için önemlidir.  İmam Hasan Askeri (a.s) Ehl-i Beyt’i sevenlerden olmanın göstergelerinden biri olarak Erbain ziyaretini göstermiştir. Aşura, İslam’ın unutturulmasının, farklı bir İslam algısı oluşturulmak istenmesinin önüne geçtiği için; Erbain de Aşura’nın unutulmasının önüne geçtiği, İmam Hüseyin’in (a.s) mesajının canlı tutulmasını sağladığı için büyük öneme sahiptir.

 

Ve unutulmamalıdır ki; Aşura’nın mesajları Erbain ile insanlara duyuruldu.

 

Peki, Hocam size göre Erbain’in felsefesi nedir?

 

Erbain ziyareti insanlığa fedakârlığın, mücadelenin ve şartlar ne kadar kötü olursa olsun İslam için, insanlık için çabalamanın gerekliliğinin en güzel örneklerini sunar bizlere. Bu uğurda insanın neler yapabileceğini göstermektedir.

 

Olur ya biz de bir gün böyle bir hadiseyle karşılaşırsak, ne yapmamız gerektiğini göstermektedir.

 

Peki, Erbain olmasaydı ne olurdu?

 

Hz. Zeynep’in (s.a) o günkü Erbain ziyareti, İmam Hüseyin’in (a.s) kutlu mesajlarını uluslararası camiaya duyurmuş; bugün de onları sevenlerin ve taraftarlarının Erbain ziyareti de bu canlılığı devam ettirmekte, bu mesajın kıyamete kadar nesilden nesle ulaştırılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden Erbain olmasaydı Aşura da olmazdı.

 

Erbain ziyareti meşakkatli ve zor bir yolculuk gibi görünmektedir, sizce de öyle mi?

 

Günümüz dünyasında, yüksek standartlarda rahat yaşam şartlarına alışık olan insanlar için, hatta kısacık mesafeleri dahi arabalarla veya taksiyle giden bizler için evet, Erbain ziyareti fiziksel olarak zor, meşakkatli bir ziyaret olabilir. Ancak İmam Hüseyin’e (a.s) doğru yürürken aynı zamanda kendi zamanının imamına doğru yürüdüğünü, İmam Mehdi’yle (a.s) biatlaşmaya gittiği bilinciyle yürüyen ve elde edeceği manevi kazanımlar ve İslami bilinci ön planda tutan ziyaretçiler için meşakkat kolaylığa ve rahatlığa dönüşmektedir.

 

Değerli Hocam Erbain’e gidecek dostlarımıza tavsiyeleriniz neler olacaktır?

 

Erbaine gideceklere tavsiyem âcizane;

 

* Yolculuğa çıkmadan önce İmam Hüseyin’in (a.s) hayatını okuyup, onun kutsal hedefini ve mesajlarını anlamaya çalışmaları,

 

* Zamanın imamı tarafından İmam Hüseyin’i (a.s) ziyaret etmeleri,

 

* Bu ziyaretleri masumların (a.s) buyurduğu; ‘Arifen bi hakki’ (Allah’ın itaatini kendilerine farz kıldığı İmam olarak tanıyarak) yapmaları,

 

* Aşura ziyareti ve Erbain ziyaretlerini okumaları ve manası üzerinde tefekkür etmeleri,

 

* Yolculuk boyunca gereksiz sohbetlerden uzak durmalarıdır.

 

İmam Hüseyin’in (a.s) sinesindeki yaraların evladı Mehdi’nin (a.s) zuhuruyla iyileşeceği o günlerin çabuk gelmesi ümidiyle..

 

Ya Rabbe’l Huseyn!  Bi hakki’l Huseyn, İşf’i sadre’l Huseyn, Bi zuhuru’l Hucceh.

 

Hocam bizleri kırmayıp, bu değerli bilgileri paylaştığınız için sizlere teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler