19 Eylül 2021 Pazar Saat:
19:25
11-12-2018
  

Dünya Ehl-i Beyt Muhibleri Genel Kongresi

Facebook da Paylaş

 

 

 

Dünya Ehl-i Beyt Muhibleri Genel Kongresi’nin ilk oturumu geçtiğimiz gün Tahran’da başladı.

 

Birçok İslam ülkesinin kanaat önderi, âlim ve düşünürün katıldığı kongreye ev sahipliği yapan İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’nin dış politika danışmanı Dr. Ali Velayeti açılış konuşmasında çeşitli konulara değindi.

 

Katılımcıları selamladıktan sonra vahdetin İslam ümmeti için önemine dikkat çeken Dr. Velayeti Müslümanlar arasında akan kanı durdurmanın İslami bir gereklilik olduğu gibi insani bir vazife olduğunun da altını çizdi. 

 

Dr. Velayeti Alevi, Sünni, Zeydi, Şâfi, Hanbeli, Maliki, Caferi, İsmaili ve İrfani tarikat gruplarından oluşan tüm İslam dünyasının önemli değer ve fikirleri barındırdığına dikkat çekerek “Bu gruplar geçmişten bugüne dek İslam kültür ve medeniyetine değerli hizmetlerde bulunuyorlar.” dedi. 

 

Kongredeki açılış konuşmasında Amerikan Başkanı Donald Trump’ı da eleştiren Dr. Ali Velayeti Amerika’nın kırk yılı aşkın süredir kendi politikalarını başkalarına da empoze etmeye çalıştığını ancak bugüne kadar başarılı olamadığını ve bundan sonra da başarılı olamayacağını belirtti. İslam düşmanları tarafından silahlandırılan tekfirci terörist grupların da başarılı olamadığını ekleyen Dr. Velayeti diğer taraftan yine de İslam topraklarında kan aktığını söyledi. 

 

Ev sahipliğinde bulunan Dr. Velayeti’nin ardından konuşan İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Kurumu yönetim kurulu başkanı Ayetullah Muhammed Ali Teshiri kongreye katılanlara ve kongreden haberdar olanlara çeşitli tavsiyelerde bulundu.

 

Ehli Beyt’in (as) vahdetin oluşmasında önemli bir kale olduğuna vurgu yapan Ayetullah Teshiri ancak vahdet ekseninde olmakla, ilahi eksende olmanın mümkün olduğunu belirtti. 

 

Bu yıl “Vahdet ve İslami Medeniyetin Müjdecisi: Ehli Beyt Sevgisi” sloganıyla düzenlenen kongreye ülkemizden de katılım sağlandı. Türkiye’nin önde gelen kanaat önderlerinden değerli Ehl-i Beyt âlimi Selahattin Özgündüz, Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği Genel Başkanı Sayın Kadir Akaras, saygı değer Ehl-i Beyt âlimi Hacı Musa Aydın, Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Sayın Ali Yeral ve Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan Türkiye’den katılan isimler arasındaydı. 

 

On4 TV mikrofonlarına konuşan Prof. Dr. Doğan Allah’ın ipine sımsıkı sarılmanın yolunun Ehli Beyt’i tanımaktan geçtiğini söylerken; Kur’an-ı Kerim’in pratikte en doğru uygulayıcıları olan Ehli Beyt’in vahdet üzerindeki etkisine dikkat çekti.

 

Prof. Dr. Doğan Sünni gelenekten geldiğini, eşinin isminin Zehra olduğunu, ülkemizde en çok kullanılan isimlerin de Ehli Beyt’in isimleri olduğunu hatırlattı.

 

İki gün sürecek olan kongrede katılımcılar vahdetin önündeki engellerden, vahdetin nasıl hayata geçirilmesi gerektiğine kadar birçok konuda fikir alış-verişinde bulunuyor. 

 

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Dünya Ehl-i Beyt Muhibleri Genel Kongresi’ne bu yıl olduğu gibi birçok ülkeden katılım sağlanmıştı. Filistin, Bahreyn, Kanada, Fas, Bosna ve Brezilya gibi ülkelerden katılım sağlayan kanaat önderleri bu tür kongre ve faaliyetlerin vahdet bilincinin oluşmasında önemli rolü olduğunu belirtmişti.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler