19 Eylül 2021 Pazar Saat:
10:21
09-10-2018
  

Dost ve Düşmanın Gözüyle Ayetullah Hamanei

Hasan Nasrallah: "Sizler öyle bir şahsiyetle karşı karşıyasınız ki, düşman onu muhasara etmiş ve dostlar da hakkını, olması gerektiği gibi eda etmemektedirler."

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'yi, çağın diğer lider ve düşünürlerinden ayıran bir çok özelliğe sahiptir. Hayat, ahiret, insan vb. konulardaki derin ve ahenkli görüşlerinin yanı sıra sahip olduğu siyasi basiret ve ferasetle de herkesi büyülemektedir. Üstelik söz konusu bu özellikleri sadece dostları ifade etmekle kalmaz, düşmanları da itiraf etmektedirler.

 

-Condoleezza Rice (Eski ABD Dışişleri Bakanı):

 

“Büyük beyinlerin, büyük bütçelerle, uzun süre üzerinde çalışarak çizdikleri ve yetenekli aktörlerle icra ettikleri projeleri, İran'ın dini lideri, bir saatlik konuşmasıyla alt üst edebiliyor.”

 

-Javier Perez de Cuellar (1982-1991 Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri):

 

Eski İran Devlet Bakanı, Ali Ekber Beşareti anlatıyor: De Cuellar ile görüşmemizde bana şöyle dedi:

“Sizin Cumhurbaşkanınız (Seyyid Ali Hamanei o zaman cumhurbaşkanıydı) hangi üniverisitenin siyasal bölümünden mezun?” Dedim ki:

“Nasıl yani?” Dedi:

“Ben dünyanın en meşhur üniversitelerinden siyasal bilimler doktorası aldım ve 30 yıla aşkındır aktif siyasetin içindeyim, 10 yıla yakındır da Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği yapıyorum, görüşmediğim ve konuşmadığım cumhurbaşkanı neredeyse kalmadı. İtraf edeyim, sizin cumhurbaşkanınız kadar zeki ve siyaset bilen bir cumhurbaşkanı görmedim.”

 

-Seyyid Hasan Nasrallah (Lübnan Hizbulahı'nın Genel Sekreteri):

 

“Bu ümmetin çoğunluğunun, hakkında çok az şey bildiği ve çok az kimsenin gerçek anlamda tanıdığı, istisna ve büyük bir şahsiyetle karşı karşıyayız. Biz biliyoruz ki; bu Rehber, ümmetin arasında ve hatta İran'da bile mazlumdur. Onun şahsiyetinin en bariz ve açık yönü, yani Rehberiyyet ve siyasal yönü bugün mazlumdur. Sizler öyle bir şahsiyetle karşı karşıyasınız ki, düşman onu muhasara etmiş ve dostlar da hakkını, olması gerektiği gibi eda etmemektedirler."

 

-Ayetullah Behcet'e gelip dediler ki: “Ayetullah Hamanei Rehberlik için daha çok genç!” Ayetullah Behcet (ra) onlara şu cevabı verdi: “Bir defa Hz. Ali (as) için dediler ki, Ali gençtir. Bu bahaneyle hilafetten uzaklaştırdılar, bu ders yetmiş yedi sülalemize kafidir.”

 

-Ayetullah Bahauddin'e, Ayetullah Seyyid Ali Hamanei ile görüşmesinden sonra, sordular: “Görüşmeniz nasıl geçti?” Cevaben: “Birkaç dakika güneş burayı aydınlattı ve gitti. O, hayır ve bereket güneşidir.”

 

- Kofi Annan (Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri):

 

“Ben, muhtelif şahsiyetlerle bunlardan, Jack Shirak (eski Fransa Cumhurbaşkanı) ve Helmut Kohl (eski Almanya Başbakanı) ile görüştüm, onlardan çok etkilendim. Ama onunla (Seyyid Ali Hamanei) görüştükten sonra, daha önce böyle yüce bir şahsiyetle görüşmediğim hissine kapıldım. Onun manevi şahsiyeti beni öylesine etkiledi ki,  kendi kendime düşündüm, neden benim gibi biri Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olmalı? Bu görüşmeden sonra, beni etkileyen diğer şahsiyetleri unuttum.”

 

-Allame Hasanzade Amuli, Rehberin karşısında diz çökerek oturmuş ve ona “Mevlam” diye hitap ediyor, Ayetullah Hamanei ise bu durum karşısında rahatsızlığını şöyle dile getiriyor: “Lütfen böyle yapmayın.” Allame Hasanzade Amuli de şöyle cevap veriyor: “Eğer sizden mekruh bir amelin sudur ettiğini bilseydim bunu yapmazdım.”

 

-Merhum Muhammed Taki Behlul:

 

“Ben, hayatım boyunca bir çok emir ve makam sahibi gördüm. Ama Rehber Seyyid Ali Hamanei gibi dünya makamına ilgisiz birini görmedim. Onun, günlük yaşantısını yakından müşahede ettiğimde, onun zerre kadar dünyayı isteyip ve ona meyil ettiğini görmedim."

 

-Bir gün Seyyid Ali Hamanei seferden yeni dönmüştü. Merhum İmam Humeyni'nin huzuruna vardılar. İmam, Seyyid Ali Hamanei'yi görür görmez: “Uçağınızın havaalanına indiğini duyduğumda rahatladım. Siz her yolculuğa çıktığınızda, dönünceye kadar mustarip oluyorum, çok yolculuk yapmayın!”

 

-İmam Humeyni (ra):

 

“O (Seyyid Ali Hamanei), Rehberliğe liyaketi olan biridir.”

 

-Seyyid Hasan Nasrallah:

 

“Ben, Rehber Seyyid Ali Hamaney'in elini öpmekle herkese şu mesajı vermek istedim: Sizler beni, Arap dünyasında yılın adamı olarak biliyorsunuz, şunu da bilin ki, benim Rehberim Seyyid Ali Hamanei'dir ve onun öğrencisi olduğum için de iftihar ediyorum.”

 

- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin:

 

“Ben İsa Mesih'i görmedim, ama onun hakkında araştırma yapmıştım, İran'ın Dini lideri Ayetullah Hamanei ile görüştüğüm de İsa Mesih hakkında yazılan özelikleri onda gördüm, bu benim için aydınlatıcı oldu.”

 

“İran'da büyük bir hekim oturmaktadır ki, böylesine çok yönlü biri olduğunu hiç düşünememiştim. O, İran'ın siyasetine yön ve karar veren bilge ve hekim biridir. Onun dirayet ve zekası sayesinde hiç kimse İran'a zarar veremez.”

 

“Ben onunla görüşmemde İslam Cumhuriyeti'nin anayasasının gerçek anlamını ve daha önceleri duyduğum Velayet-i Fakih ve din alimlerinin anlamını yeni anladım.”

 

-Ayetullah el-uzma Seyyid Ali Hüseyni Sistani:

 

“Ben, rahmetli İmam Humeyni hayatteyken her gece onun için dua ediyordum ve şimdi de her gece Seyyid Ali Hamanei için dua ediyorum. Selamımı tüm kardeşlerime iletin.”

 

-Ayetullah Hasanzade Amuli:

 

“Kulağınız Rehberinizde olsun, çünkü onun kulağı İmam-ı Zaman'dadır (a.f)."

 

Bu sözlerin daha bir anlam kazandığını, el-Mizan tefsirinin sahibi Allame Tabatabai'nin, öğrencisi Hasanzade Amuli için buyurduğu şu sözlerden anlıyoruz: “Hasanzade'yi İmam-ı Zaman'dan (a.f) başkası hakkıyla tanımadı. Hasanzade'nin gideceği yolun tozları Tabatabai'nin gözlerinin cilası olsun.”

 

-Christian Science Monitor (Amerikalı Gazetesi):

 

“Dünyada hiçbir lideri bulamazsınız ki, Ayetullah Hamanei kadar dünyanın sorunlarına önem vermiş olsun. Bu ölçüde de Ayetullah Hamanei insanlar tarafından tanınmaktadır. İslam İnkılabı'nın değerlerine ve Ayetullah Humeyni'nin öğretilerine vefadar olduğu için lider seçildi. Bu yüzden Amerika'nın İran için çizdiği her plan bozulmaya mahkumdur.

 

-Üstad Ayetullah Fatimîniya:

 

“Ben, Allah'ın evinde, İmam Hüseyin'in (as) minberinde ve Hz. Zehra'nın (s.a) matem meclisinde emin olun ki yakîn etmediğim hiç bir şeyi söylemem. Bilin ve dikkatlı olun! Her kim Rehberiyyet makamını zayıflatmak amacıyla en ufak bir söz sarfederse ve buna zıt bir düşünce içerisinde olursa Allah onu bağışlamaz.

 

 

Rehber'in kadrini bilin! Tutarsız ve çürümüş düşünceleri size sunarlarsa kabul etmeyin. Bu büyük insan İslam'ın izzetidir, her kim ona karşı mücadele içerisinde olursa Allah onu affetmez. Bunu da benden duyun işitin.

 

Yakîn etmesem söylemezdim! Allah'ım! Sen şahit ol ki bildiğim birşeyi söylüyorum; ister genç olsun ister yaşlı, kim olursa olsun, bu kokuşmuş ve tutarsız nefsani düşüncelere karşı dikkatli olmalıdır. Allah göstermesin bunlara kulak asar da İslam'ın yüz akı ve izzeti olan Hz. Zehra'nın (s.a) oğluna karşı muhalefet ederse akıbeti hayırla sonuçlanmaz.

 

Şunu da unutmayın! Birlik olmak ve Ayetullah Hamanei'ye itaat etmek, vacibu'l-vacibat (vaciplerin en önemlisi)tır.”

 

-Recep Tayyip Erdoğan'ın, Seyyid Ali Hamaney ile görüşmesi

 

Tahran milletvekili Zühre İlahiyun naklediyor:

 

“Bu görüşmede ben de bulundum, Erdoğan'ın, eşinin ve kızının Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'ye karşı saygısı müşahede edilecek şekildeydi. Sayın Erdoğan bu görüşmede Rehber'e hitaben: ‘Ben bir devlet adamı unvanıyla huzurunuza gelmedim, sizin bir müridiniz olarak huzurunuza geldim.' dedi. Bu görüşmede Erdoğan'ın eşi ve kızı da Rehber'e hitaben şunları söylediler: ‘Siz bize Peygamber Efendimizi hatırlatıyorsunuz.'”

 

-Ayetullah Misbah Yezdi:

 

“Böyle bir Rehber verdiği için gece-gündüz tesbih elimde Allah'a şükretsem, vallahi bu şükrün hakkını eda edemem. Aziz Rehberimiz, son Masum'un (a.s) naibi ve temsilcisidir.”

 

-Seyyid Ali Hamaney'in Kum şehrini ziyareti:

 

“Rehber'in Kum'a geleceği gün kalabalık bir topluluk Kum caddelerini doldurmuştu. Ayetullah Behcet'in kendisi bir mercii taklit olmasına rağmen o yaşlı haliyle Rehber'i karşılamaya gelmişti. Alimlerden biri Ayetullah Behcet'e: ‘Efendim! Bu yaşlı halinizle ne işiniz var kalabalığın arasında?!' diye sordu. Ayetullah Behcet buyurdular ki: ‘Eğer insanlar bu Seyyidi karşılamanın ne kadar sevap olduğunu bilmiş olsaydılar, hiç kimse evinde oturmazdı.'”

 

-Ayetullah Cevad-i Amuli:

 

“Rehberlik ne bir posttur ne de bir makam, toplumun İmamıdır.

 

Birkaç kişinin namazda uyduğu kişiye cemaat imamı diyoruz da İslam aleminin rehberine neden İmam demeyelim ki?! ‘İmam Hamanei' hitabının dışındaki her hitap ona cefadır.”

 

 

Çev. Muhammed Bakır

http://intizar.web.tr 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler