26 Ekim 2021 Salı Saat:
23:18
30-12-2015
  

Diyanet İşleri Başkanı'nın İran Temasları

IŞİD, Efendimizin sözlerinin bir silah gibi kullanıyor...

Facebook da Paylaş
 
Tahran'daki Uluslararası Vahdet Konferansına Katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Doktor Mehmet Görmez, dün çeşitli görüşmeler için Kum şehrini ziyaret etti.
 
Ziyaretinin ilk ayağında El-Mustafa Üniversitesi'ni ziyaret eden Mehmet Görmez, üniversite rektörü Ayetullah Arafi ile bir görüştü. 
 
Görüşmenin ardından Kum İlim Havzası'nın önde gelen âlimlerinden Ayetullah Cevadi Amuli'yi ziyaret eden Mehmet Görmez öğle namazını Ayetullah Amuli’nin imametinde kıldı.
 
Ardından El-Mustafa Üniversitesi bünyesindeki İmam Humeyni Eğitim Merkezi'ni ziyaret eden Prof. Dr. Görmez, Türkiyeli öğrencilerle bir araya geldi.
 
Görüşmede bir konuşma da yapan Mehmet Görmez şunları söyledi:
 
"Kim ilim öğrenmek için bir adım atarsa Allah, onun cennete giden yolunu kolaylaştırır. Melekler kanatlarını ilim taliplerinin ayakları altına serer. Gökteki kuşlar, denizdeki balıklar bile ilim talebesine dua eder. Sizler bu nimetlerin muhatabısınız çünkü ilim talep etmek için bir yola çıktınız. Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, ekmeğe ve suya muhtaç olduğumuz kadar İslami ilimlere vakıf âlimlere ihtiyacımız var. Bizi içimize girdiğimiz girdaptan kurtaracak tek yol ilimdir.
 
İslam ilminde en önemli husus, usul meselesidir. Malumat, bilgi çoktur. Ancak bugün bilgiye sahip olmak yetmez. O bilginin usulüne sahip olmak gerekir. Bundan yıllar önce 'İslam dünyasında hadis eğitimi bir emniyet ve güvenlik konusudur’ diye bir söz söylemiştim. Şimdi IŞİD'in elinde Efendimizin sözlerinin bir silah gibi kullanıldığını görünce bu söz aklıma geliyor. İnsanların birbirlerini tekfir edip katletmeye başladığını görünce bu sözün ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Hadis ve Kur'an ilmi usulsüz bir şekilde tahsil edildiği zaman ortaya bir âlim değil öğretilmiş bir cehalet çıkar."
 
Başkan Görmez, daha sonra Ayetullah Mekarim Şirazi'yi ziyaret etti. Ayetullah Mekarim, Başkan Görmez'i yakın bir tarihte Kum şehrinde düzenlenecek olan 'Günümüzde Radikal Akımlar ve Âlimlerin Sorumluluğu' temalı uluslararası konferansa davet etti. 
 
Ehlader HABER
 
 
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler