27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:11
05-03-2016
  

Davutoğlu İran'da

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Sadabad Sarayı’nda İran Cumhurbaşkanı yardımcısı İshak Cihangiri tarafından resmi olarak karşılandı.

Facebook da Paylaş

Resmi ziyarette bulunmak üzere Tahran’a giden Davutoğlu, Tahran’ın Sadabad Sarayı’nda Cumhurbaşkanı yardımcısı Cihangiri tarafından karşılandı.

Dün gece üst düzey siyasi ve ekonomik bir heyetle birlikte Tahran’a giden Davutoğlu, Tahran’ın Mehrabad Havaalanı’nda İletişim ve Bilişim Teknolojisi Bakanı Mahmud Vaezi tarafından karşılanmıştı.

İki gün sürecek olan bu ziyarette Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Ruhani, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile ikili ilişkilerin gelişmesini ele alacak.

Bölgesel Sorunların Çözümünde Tahran Ankara İşbirliği Kaçınılmaz Gerçek

İran'ın eski Türkiye elçisi, bölgesel sorunların çözümü açısından Tahran ve Ankaranın yakın işbirliğinde bulunmasının kaçınılmaz bir zaruret olduğunu bildirdi.

İran'ın eski Ankara büyük elçisi Firuz Devletabadi, Tahran'da çıkan "İtimat" gazetesinin bugünkü sayısına yaptığı açıklamada, Ankara'nın Tahran'la ortak siyasetler izlemesinin her zaman Türkiye yetkililerinin önem verdikleri konu olduğunu söyledi.

Türkiye Başbakanı Ahmed Davutoğlu'nun üst düzey bir heyetle Tahran'ı ziyaret etmesine değinen İran'ın eski Ankara büyük elçisi Firuz Devletabadi, iki ülke yetkililerinin bu görüşmede ele alarak görüşecekleri en önemli konunun Suriye krizi olacağını söyledi.

Devletabadi ayrıca, İran'dan uzaklaşmanın hiç bir zaman Türkiye için iyi sonuçlar beraberinde getirmediğini, Ankara yetkililerinin yaptırım sonrasını Türkiye açısından bir fırsat olarak değerlendirdiklerini söyledi.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler