27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
20:09
29-01-2014
  

Cenevre-2`de Yol Alamıyoruz

M ve Arap Birliği Suriye çzel Temsilcisi Brahimi; şimdiye kadar çok mesafe katedemedik...

Facebook da Paylaş 

Cenevre görüşmelerinde beşinci güne girilirken arabulucu BM ve Arap Birliği Suriye çzel Temsilcisi Lahdar Brahimi, "Pek mesafe kat edemedik" dedi.

 

Görüşmelerden mucize beklemediklerini söyleyen Brahimi, "Tarafların müzakerelerin temelini atması bekleniyor. Bu küçük bir adım olsa da, bu noktaya gelindiği için mutluyuz" dedi.

 

Brahimi, insani yardımlarla ilgili henüz anlaşma olmadığına da değindi. şam'ın, kadın ve çocukların Humus'tan çıkarılma konusunda anlaşma yaptığını da vurgulayan Brahimi, "Ancak, bunun nasıl uygulanacağı da muamma. Güvenlik sorunu var" diye ekledi.

 

Görüşmelerin cumaya kadar süreceğini söyleyen Brahimi, "Yardım konvoyu Humus'a girmeyi bekliyor. Taraflardan bir şeyler yapmalarını istiyorum" dedi. Dünkü görüşmede muhalefet heyeti, Suriye'de muhalifler ya da rejimin kuşatması altında olan her yerde ablukanın kaldırılmasını teklif etti.

 

Geçiş hükümeti konusunda daha önce de kilitlenen, dün sadece sabah oturumu yapılabilen müzakerelerin öğleden sonraki oturumu görüşmelerin amacı üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle iptal edildi. şam, yardımların silahlı gruplara gitmeyeceği konusunda garanti istiyor.

 

taraf

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler