26 Ekim 2021 Salı Saat:
23:51
20-09-2013
  

çdemeleri Suudi Arabistan Yapıyor!

Sanıkların sadece kimyasal madde değil, krom boru siparişi verdikleri de ortaya çıktı...

Facebook da Paylaş
 
Suriye'deki El Nusra'ya kimyasal silah yapımında kullanılan madde temin etmekle suçlanan sanıklar hakkında hazırlanan iddianameye Taraf ulaştı.
 
El Kaide'yle ilişkili olan Suriye'deki Ahrar-ı şam ve El Nusra Cephesi'ne kimyasal silah yapımında kullanılan madde temin etmekle suçlanan Suriyeli Hytham Qassap ile ona yardım ettiği ileri sürülen beş Türk hakkındaki iddianameye Taraf ulaştı.
 
İddianamede yer alan telefon görüşmeleri ve savcılığın tespitleri neticesinde şüphelilerin, sarin gazı üretmek için gerekli maddelerin bir kısmını Makine Kimya Endüstrisi'nden temin etmeye çalıştığı anlaşıldı. Telefon görüşmelerinde sarin gazı yapımında kullanılan ve devlet kontrolünde verilen maddelere rahatlıkla ulaşan sanıklar, ödemeleri ise Arabistan üzerinden yapıyor. Sanıkların sadece kimyasal madde değil, havan topu yapılmak üzere krom boru siparişi verdikleri de ortaya çıktı. Adana'da yaptırılan havan topu borularının El Kaide'ye bağlı örgütlere gönderildiği iddia edildi.
 
Ayrıca telefon görüşmelerinde, tutuklu tek sanık olan Hytham Qassap'ın, Suriye'den gelen "beyaz fosfor" siparişi üzerine, çukurova çniversitesi Kimya bölümünde asistan olarak görev yapan B. A. ile görüştüğü anlışıldı. İddianamede kimyager B.A'nın talep edilen maddelerin bomba yapımında kullanılabileceğini söyleyerek örgüt üyeleriyle irtibatı kestiği belirtiliyor. Bunun yanında örgüt elemanlarının, tek solumada iç organları yakan ve ölüme neden olan "beyaz fosfor" temini için de irtibat kurduğu iddianamede yer aldı.
 
Adana Cumhuriyet Savcısı Mehmet Arıkan tarafından hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. İlk duruşması 30 Ekim'de yapılacak soruşturmada savcı Mehmet Arıkan, tutuklu sanık Abu Salah kod adlı Suriyeli Hytham Qassap hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "silahlı terör örgütüne silah sağlamaya teşebbüs" suçlarından 25 yıla kadar... hapiscezası istendi.
 
El Kaide örgütünün ve Türkiye'de yaptığı eylemlerin uzun uzun anlatıldığı iddianamede, şu ifadeler kullanıldı:
 
"Gerek ülkemizden gerekse ülkemiz üzerinden transit geçiş yapan örgüt mensubu birçok şahsın örgüt liderinin çağrısı / talimatı doğrultusunda Suriye'deki El Kaide terör örgütü saflarına katıldıkları, bu bağlamda katılımlar sağlanması amacıyla propagandif faaliyetler yürüttükleri ve yeni kazanımlar için hız verdikleri, Suriye ülkesindeki mensuplarının iaşe ve silah, mühimmat sağlamak amacıyla nakdi yardımlar topladıkları değerlendirilmektedir."
 
 
 
Ehlader Haber
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler