19 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
12:32
12-02-2018
  

Bombalar Altında Direnişin 7. Yılı Kutlandı

Yemen’in Taiz kentinde eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in devrilmesinin 7. yıl dönümünde 11 Şubat Devrimi kutlandı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Yemen’in Taiz kentinde binlerce kişi bir araya gelerek, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in devrilmesinin 7. yılında 11 Şubat Devrimi’ni kutladı.

 

Göstericiler Gamal Caddesinde düzenlenen mitingte hamasi savaş posterleri ve "Şubat Devrimi Baskıya ve Zulme Karşı", "Şubat Devrimi Derin Köklü Bir İrade ve Bozulamayan Bir Ruh" yazılı pankartları taşıdı. 

 

Bildiği üzere 24 milyona yakın bir nüfusu sahip olan Yemen'in %45'i Husilerden oluşuyor. Yani 10 milyona yakın bir halk kitlesini Husiler oluşturmakta. Vahhabiler ise bu nüfusu kendileri için büyük bir tehlike olarak görmekteler.


Peki, Husiler kimdir ve neden ayaklandılar?

 

İşin özünde Yemen'in neredeyse yarısını oluşturan Husiler'in itikadı Zeydiyye inancına dayalıdır. Zeydiler ise İmam Zeynelabidin'den (as) sonra oğlu Zeyd'in imamete geçtiğine inanırlar. Zeyd ise Emevi halifelerinden Hişam ibn-i Abdu'l Melik'e karşı ayaklanması sonucu şehit edilmişti.

 

Kendilerine "Husiler" denilmesinin sebebi ise; Hüseyin Bedruddin el-Husi adında bir şahsın Yemen'deki Zeydiler'in lideri olması hasebiyledir. Ara ara bazı kaynaklar bu Husi liderinin öldürüldüğünü de söylemektedir.

 

Daha önceleri bir Vahhabi Şeyhi olan ve sonrasında araştırmaları sonucu Şiiliği benimseyen, Dr. İssam el-İmad ile yapılan bir röportajda kendisinin Yemen'e defalarca gittiğini, orada Husiler Zeydi değil artık Zeydilik'ten koptuğunu ve 12 İmam Şiileri olduğunu söylemektedir.

 

Bir sahil ülkesi olan Yemen, şuan başta Amerkan destekli Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliğine bağlı 10 Arap ülkesi tarafından saldırı altında. Nedeni ise Husi ayaklanmaları sonucu hükümetin istifa etmesi ve Husiler'in yönetime geçmesidir.

 

Aslında Husiler'in ayaklanmasının temelinde ülke içerisinde onlarca yıldır devam eden adaletsiz demokrasinin işleyişi ve haklarının ellerinden alınması iken Arabistan olayı kendi güdümünde olmayan ve düşman olarak belledikleri Şiilerin ülkeye hakim olması olarak görüyor.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler