22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
08:31
04-02-2015
  

Bölgenin Lideri Ayetullah Hamanei'dir

Bazı güçler, Fars Körfezi'ndeki huzur ve güvenliği bozulmasını istiyor...

Facebook da Paylaş

 

Mehr Haber Ajansı'na konuşan Kuveytli milletvekili Abdulhamit Deşti, batının İran aleyhine başlattığı tahriklerin, Fars Körfezi kıyısındaki ülkelerin ortak askeri güç oluşturmalarına neden olabileceğini belirtti.

Abdulhamit Deşti şöyle konuştu:

 

"Fars Körfezi kıyısındaki bazı ülkeler, 'Cezayir Kalkanı' adlı bir ortak savunma gücü konusunda ortak bir görüşe ulaşmış ve uygulama aşamasına geçmiştir. Ama geçtiğimiz günlerde Ürdün, Mısır ve Fas gibi bazı bölge ülkeleri, ortak bir askeri güç oluşturmak istediği haberini aldık. Böyle bir çalışmanın bölge ülkeleri için iyi sonuçlar doğuracağını düşünmüyorum. Ama İran Cumhurbaşkanı'nın tüm bölge ülkelerinin kültür, askeri donanım ve ekonomi başta olmak üzere tüm alanlarda işbirliği içerisinde olmaları konusundaki önerilerinin doğru bir strateji olduğu görüşündeyim.
 

Şüphesiz bu ülkelerin yaşadıkları korku ve endişe, böyle bir çalışmaya yönelmelerine neden olmuştur. Çünkü batılı ülkeler, İran'ın askeri açıdan her gün daha da güçlenen ve diğer bölge ülkeleri için tehlike yaratan bir ülke olduğunu empoze ederek, bu ülkelerin kendilerinden daha çok silah almalarını sağlamaya çalışıyorlar. Ama bölgedeki birçok ülke bu iddiayı onaylamıyor ve Kuveyt Emiri'nin Tahran ziyaretlerinde de belirttikleri gibi, Ayetullah Hamanei sadece İran'ın değil, belki tüm bölgenin lideridir.

Bölgede büyük tehlikeler yaşandığını söyleyemeyiz ama Siyonist İsrail tarafından bölge için tasarlanan bazı komplolar var. Bölgedeki Arap ülkeler, iyi bir şekilde İran ile komşuluklarına devam ediyorlar. Bazı dış mihraklı güçler, Fars Körfezi'ndeki huzur ve güvenliği bozulmasını istiyor. Ama Kuveyt başta olmak üzere, bölgedeki tüm ülkeler, bu sorunları gayet iyi bir şekilde algılıyor ve iki taraf arasındaki tarihi ilişkilere büyük önem veriyor."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler