19 Eylül 2021 Pazar Saat:
21:00
17-08-2016
  

BM Kararlarına Aykırı Değil

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Facebook da Paylaş


Sputnik haber ajansının haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'a bombardıman uçakları konuşlandırarak Moskova'nın BM'nin 2231 numaralı kararını ihlal ettiğini düşünmek için bir sebep olmadığını vurguladı.

Lavrov, "Rusya İran'a savaş uçakları temin etmiyor, bu uçaklar yalnızca Suriye'deki terörle mücadele operasyonları kapsamında kullanılıyor" deyip ekledi: "Bu nedenle Rusya'nın uçaklarını İran'a konuşlandırarak BM'nin 2231 numaralı kararını ihlal ettiğinden şüphelenmek için bir neden yok."

Lavrov'un bu açıklaması ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner'ın, Rusya'nın, Tahran'la varılan nükleer anlaşmaya ilişkin olarak kabul edilen 2231 numaralı BM kararını ihlal edip etmediğini inceleyeceklerini söylemesi ardından geldi.

 

Rusya: İran'dan havalanan uçaklarımız Suriye'de IŞİD'i vurdu

İran'ın Hamedan kentindeki üsten havalanan Rus Su-34 uçaklarının Suriye'nin Deyr ez Zor kentindeki IŞİD hedeflerine bombardıman düzenlediği belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, İran'a konuşlandırılan kısa menzilli Su-34 uçaklarıyla Deyr ez Zor'da düzenlenen operasyonlarda IŞİD'e ait iki komuta merkezi ve bir eğitim kampının imha edildiğini açıkladı.

Su-34 uçaklarının hedeflerini OFAB-500 tipi bombalarla vurduğu belirtilen bakanlık açıklamasına göre, hava operasyonları sonucunda yabancı militanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 150 IŞİD'ci öldürüldü.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler