05 Temmuz 2022 Salı Saat:
20:55
21-02-2022
  

Bir Malcolm X Geçti Bu Dünyadan

Müslümanlara göre; fazla dünyeviyim; Diğerlerine göre; Fazla dindarım. Militanlara göre, fazla ılımlıyım; Ilımlılara göre, fazla militanım.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Malcolm X[1] Amerikalı siyaset adamı, siyahî hakları savunucusuydu. 1952'de Malcolm X adıyla Siyahî Müslümanlar Hareketine girdi. Elijah Muhammed'in yolunu izledi ve ona Amerika içinde tümüyle bağımsız olacak bir siyahîler cumhuriyetinin kurulması fikrini benimsetti. Ancak Mart 1964'de bu iki siyasî liderin arası açıldı; Malcolm X, Afrika-Amerika Birliği örgütünü kurdu ve 1964'de Afrika ile Ortadoğu'ya[2] iki gezi yaptı. Dönüşünden 1 yıl sonra da uğradığı bir suikast sonucu şehit edildi.

Malcolm X, Massachusetts'in siyahî bir mahallesinde ilköğrenimini bitirir. Avukat olmak istemektedir ve bunu öğretmenine de söylediğinde ondan avukatlığın siyahîlere göre olmadığını ve marangoz olmasının daha doğru bir seçim olacağını duyar. Çok istemesine rağmen, üniversiteye gidemeyince, küçük yaşta çalışmaya başlar. Michigan ve Boston derken, kendini birden Harlem'de bulur. Bir siyahî olarak, ona verilen yaşam biçimi, onu sonunda hapishaneye düşürür. Üniversiteyi Harlem sokaklarında tamamladığını ve doktora tezini de hapishanede hazırladığını uzun uzun anlatır. O okuma açlığını hapishanede giderir. Hapishane kütüphanesindeki kitapları tek tek okur. Hapishane yılları için şöyle diyordu:

 

"Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, bana sorulursa, üniversiteden sonra hapishanedir."

O, yedi yıllık hapishane yaşamından sonra, başka bir Malcolm X olarak Harlem'e geri döner. Hapisten önce bir sokak serserisiyken, şimdi Amerika'da büyük bir hızla gelişen İslam dininin etkili ve ateşli bir temsilcisidir.

Malcolm Little olan soyadını Harlem'de X olarak değiştirir. Yeni soyadı, onun Afrikalı atalarının artık kendisi başta olmak üzere, kimse tarafından bilinmediğinin simgesidir. Elijah Muhammed'in öncülüğünü yaptığı Siyahî Müslümanlar Hareketi Malcolm X'le birlikte daha da kuvvet kazanarak yayılmaktadır. Artık Malcolm, Elijah Muhammed'in baş kurmayıdır. Fakat Malcolm'un Elijah Muhammed'in zina yapmasına karşı çıkması, daha sonra da Elijah Muhammed'in, Malcolm'a, Başkan Kennedy'nin öldürülmesi hakkındaki yetkisiz ve iğneleyici sözlerinden ötürü sessiz kalmasını emretmesi, Malcolm'un kendi hareketi içinde izole edilmesine sebep olur.

Gerçek İslam'ın Elijah'tan çok uzak olduğunu biliyordu. Ancak Malcolm X'e göre İslam'ı bütün incelikleriyle kavrayabilmek için Hacc'a gitmesi gerekiyordu. O Amerika'da bildiği İslam dini ile Hac'da gördüğü İslam isimli din arasında farklılıklar olduğunu düşünmeye başlayınca, X olan soyadını el-Şahbaz'a çevirdi.

Başlangıçta, ilk Siyahî Müslüman hareketinin öncüsü Elijah Muhammed'in bağlısı olarak ırkçı düşünceler taşıyorken, daha sonra bu düşünceleri değişti. Artık kendisini İslam'ın sömürgecilik ve ırkçılık karşıtı evrensel mesajını tüm dünyaya iletmeye adamıştı. Bu amacını kitleler çapında gerçekleştirmeye çalıştığı toplantılarından birinde suikasta uğrayıp, 21 Şubat 1965'te öldürüldü.

X, Manhattan'da bulunan Audubon Balo Salonu’nda konuşma yaparken bir kişi "Zenci, ellerini cebimden çek!" şeklinde bağırdı. Bu bağırma üzerine korumalar adama yönelirken, bu kişi daha hızlı davrandı ve namlusu kesilmiş tüfekle Malcolm X'i göğsünden vurdu. Başka yere konuşlanmış diğer iki arkadaşı ile birlikte X'i 16 kez vurdular. Salonda bulunanlar suikastçılardan birini yakalayıp darp ettilerse de diğer ikisi profesyonelce olay yerinden kaçtı.

Malcolm X isimli sinema filmi ile yaşamı çarpıcı bir şekilde ortaya konulmuştur.

 

  

 

 

Malcolm X'ten Tarihi Sözler:

 

* Amerika, İslam'ı anlamaya muhtaç. Çünkü bu din, ırk sorununu söküp atan dindir.

 

* Amerikan rüyası görmüyorum, Amerikan kâbusu görüyorum.

 

* Bana bir kapitalist gösterin, ben de size bir kan emici göstereyim.

 

* Barışçıl olun, kibar olun, kurallara itaat edin, herkese saygılı olun; fakat biri size dokunacak olursa onu mezara gönderin.

 

* Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.

 

* Beni "Amerika'daki en öfkeli Zenci" diye anıyorlar. Bu ithamı inkâr edecek değilim.

 

* Beyaz adam savaştı, biz öldük.

 

* Bir insan özgürlüğe doğru dürüst önem verdiğinde, güneşin altında, o özgürlüğü elde etmek için yapmayacağı hiçbir şey yoktur. Ne zaman birinin özgürlük istediğini söylediğini duyduğunuzda, ama sonraki nefesinde onu almak için ne yapmayacağını veya onu almak yolunda yapılmasına inanmadıklarını anlatacaksa, o kişi özgürlüğe inanmıyordur. Özgürlüğe inanan bir adam özgürlüğünü elde etmek veya onu muhafaza etmek için güneşin altında her şeyi yapacaktır.

 

* Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, üniversiteden sonra, hapishanedir.

 

*Bir Müslüman olarak yeryüzünden Allah'ın huzurunda secde etmeyen tek fert kalmayıncaya kadar İslam'ın hâkim kılınması yolunda kendimi görevli hissediyorum.

 

* Bugün, burada (dünya üzerinde), bu toplumda bir insan gibi saygı görmek ve bir insan gibi haklarımızın verilmesi için gereken her yolla var kılmayı amaçladığımız insanlık hakkımızı bildiriyoruz.

 

*Eğer uğrunda ölmeye hazır değilseniz, "özgürlük" kelimesini lügatınızdan çıkarın.

 

* Eğitim olmadan, bu dünyada hiçbir yere gitmiyorsun.

 

* Eğitim, gelecek için geçiş iznimiz. Çünkü gelecek, ona bugünden hazırlananların olacaktır.

 

* Eğitimli değilim, herhangi bir alanda da uzmanlığım yok... Ama samimiyim ve benim samimiyetim benim kimliğimdir.

 

* En iyi nasihat, iyi örnek olmaktır.

 

* Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.

 

*Gerçekle yüz yüze gelemeyecek kadar vatanseverlikle kör olmamalısınız. Yanlış yanlıştır, kimin söylediği önemli değil.

 

* Zaman şehitlik zamanıdır ve ben bir şehit olacaksam, bu kardeşlik uğruna olacaktır. Bu ülkeyi kurtaracak tek şey budur.

 

* İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı. Kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.

 

* Müslümanlara göre; fazla dünyeviyim; Diğerlerine göre; Fazla dindarım. Militanlara göre, fazla ılımlıyım; Ilımlılara göre, fazla militanım.

 

 

 

 

 


[1] Malcolm Little ve daha sonrasında Hacı Malik el-Şahbaz

[2] Mekke'de Hac için bulundu

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler