18 Ocak 2022 Salı Saat:
16:11
25-08-2015
  

Beyaz Saray Çavuşoğlu'nu Teyit Etmedi!

Şu anda iki ülke arasındaki herhangi bir anlaşmayı teyit edemem...

Facebook da Paylaş


 

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "ABD ile IŞİD'e karşı operasyonlara ilişkin anlaşmanın teknik müzakerelerinin tamamlandı ve yakın zamanda kapsamlı operasyonlar başlayacak" sözleri soruldu.

"Şu anda iki ülke arasındaki herhangi bir anlaşmayı teyit edemem" diyen Earnest, ABD'li ve Türk yetkililerin, IŞİD'in gücünün azaltılması ve tamamen yok edilmesi stratejisinin uygulanmasında, iki ülkenin işbirliğini nasıl derinleştireceklerine dair istişarelerde bulunduklarını söyledi.

Josh Earnest, bu sözlerinin, Çavuşoğlu'nun açıklamasıyla "çelişip çelişmediğine" yönelik soru üzerine, "Dışişleri Bakanı'nın söyledikleriyle çelişmiyorum. Sadece, bu görüşmelerin devam ettiğini belirtiyorum. Ancak, şu noktada bu görüşmelerin sonuçlarını teyit edemem" diye konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamaları Dışişleri Bakanlığı brifinginde de gündeme geldi.

Türkiye ile IŞİD'e karşı operasyonlara ilişkin anlaşmanın detaylarına son şeklini vermeye çalıştıklarını hatırlatan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini mi söylüyorsunuz?" sorusuna "Görüşmelerin tamamlandığını söyleyemeyemem ancak teknik detaylara son halini veriyoruz" yanıtını verdi.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler