22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
08:16
30-08-2012
  

Bahreyn halkına saldıran Körfez monarşileri AKP ile müttefik

Emperyalistleri rahatsız etmeyen Bahreyn'deki bu görüntüler AKP'yi de rahatsız etmiyor

Facebook da Paylaş

 

 
Bakan Çelik, Suriye dışında da insanların üzerine topla, tüfekle, uçakla saldıranları eleştireceklerini iddia ederken, AKP Hükümeti'nin Bahreyn halkına topluca saldıran Körfez monarşileriyle işbirliği arayışında olması dikkat çekiyor.

Suriye'deki Esad rejimine "demokrasi" dersi vermekten geri durmayan AKP'nin Bahreyn konusundaki iki yüzlülüğü dikkat çekiyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, dün yaptığı son açıklamalarla bu durumu bir kez daha gözler önüne serdi.

Çelik, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantılarının ardından dün düzenlediği basın toplantısında Suriye'de yaşananlara ve Suriyeli muhaliflerin barındıkları, milletvekillerinin girmelerine izin verilmeyen, tartışma konusu olan Hatay'daki kampa ilişkin konuşarak şunları söyledi:

    "Burada esas olan şudur; yarın Suudi Arabistan, Katar ya da bir başka ülke, demokratik taleplerde bulunan, insan haklarını ön plana çıkaran ve bunu barışçıl yollarla ifade etmeye çalışan insanların üzerine eğer topla, tüfekle, uçakla saldırırsa biz onu da eleştiririz, onun da karşısına çıkarız."

Bahreyn'de ayaklanmalar Suudi tanklarıyla bastırılmıştı
Kraliyet rejimine karşı 2011 Şubat ayında başlayan eylemleri bastıramayan Bahreyn Krallığı Körfez ülkelerinden yardım istemiş ve Bahreyn topraklarına giren Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri birlikleri helikopterler ve tanklarla müdahalede bulunarak eylemleri bastırmıştı.
Bahreyn'deki eylemlerde başı ülke nüfusunun yüzde 70'ini oluşturmakla birlikte çok sayıda soruna sahip Şii nüfus çekmekte. Sünni hanedanın diktatörlüğüne karşı başlatılan harekette Şii'ler için iş olanakları sağlanması, eşit muameleye tabi tutulmak ve demokrasi talep edilmekteydi.

Bahreyn halkına tanklarla saldıran Körfez monarşileri AKP'yi rahatsız etmiyor
Suudi Arabistan, Katar ya da bir başka ülkenin de demokratik taleplerde bulunan insanlara topla, tüfekle, uçakla saldırmasına karşı çıkacaklarını iddia eden Çelik'in ve AKP'nin tam da bu ülkelerin halkına saldırdığı Bahreyn konusunda neden sustuğu sorusu akıllara geliyor.

Bahreyn topraklarındaki gösterileri tanklarla, uçaklarla bastıran Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne karşı AKP hükümeti tarafından herhangi bir olumsuz tavır söz konusu olmadığı gibi bu ülkelerle işbirliği içinde bulunulması dikkat çekmekte.

AKP'den Bahreyn ordusuna destek
AKP hühümeti Esad rejimine karşı savaşan Suriyeli muhalifleri Bahreyn halkına saldıran bu ülkelerle birlikte desteklerken Bahreyn'le kurulan ikili ilişkiler dikkat çekiyor. 23 Mayıs 2012 tarihinde Bahreyn'in Başkenti Manama'da imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bahreyn KrallığıHükümeti Arasında Askeri Eğitim İş Birliği Anlaşması'nın imzalanmasıyla AKP Hükümeti sivillere saldıran Bahreyn'i eleştirmek bir yana Bahreyn ordusunun yanında saf tuttuğunu ortaya koydu.

Bahreyn'de emperyalistlerin desteklediği iktidar AKP'yi neden rahatsız etsin?
Bahreyn'de iktidarla olan Sünni hanedanın ABD ve Suudi Arabistan tarafından stratejik nedenlerle desteklendiği ortadayken, AKP'nin saldırılar konusunda sessiz kalması hatta Bayreyn'le askeri işbirliğine gitmesi ilk bakışta çelişki gibi gözükse de emperyalizmin bölgedeki ihtiyaçları açısında fazlasıyla tutarlı.

(soL - Haber Merkezi)

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler