19 Eylül 2021 Pazar Saat:
19:27
10-09-2013
  

Ayetullah Taligani'nin Hayatı

O ilim ve fazilet sahibi ailede yetişti. İslami ilimleri ilk olarak babasından öğrendi...

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Merhum Ayetullah Taligani 1289 yılında dünyaya geldi. O ilim, fazilet, inkılabi ve zulüm karşıtı bir ailede yetişti. İslami derslerini ve takvayı ilk olarak babası Ebul Hasan'dan aldı. Babası hakkında İmam Humeyni ‘O, takva ehlinin başıdır.' Demişti.

İlmi öğrenimini Razeviyye ve Feyziyye medreselerinde bitirdi. Talebelik döneminde İmam Humeyni ile sıcak bir dostlukları vardı ve bu dostluk çoğu kimseyi şaşırtmaktaydı.

 Ayetullah Taligani merceiyyet lisansını zamanın büyük mercii Ayetullah Hacı şeyh Abdulkerim Hairi Yezdi'den almıştı. Tahsilini tamamladıktan sonra Tahran'a yerleşmiş ve şehit Mutahhari medresesinde (eski adıyla Sepehsalar) dini ilimleri tedris etti. şah rejimine karşı olan kızgınlığını ilk olarak 1318 yılında hicabın (örtünün) yasaklanması olayında yayınlamış olduğu bir ilanla bildirdi ve bundan dolayı tutuklandı ve hapse atıldı.

1320 şehriver ayından sonra siyasi grupların oluşmasından sonra mücadelesini resmi olarak devam ettirdi. Ama bir müddet sonra bu hareketler durdu. çünkü 28 Mordad 1332 darbesinden sonra Merhum Taligani, Nevvab Safavi'yi saklamak suçuyla gözaltına alındı ve sonrasında hapse atıldı. Bu hapis dönemi kısa sürdü ve tekrar serbest bırakılınca siyasi faaliyetlerine yeniden başladı. Keraçi'de yapılan ‘Müslüman Gruplar' konferansına katıldı ve her yıl düzenlenen Kudüs kongresi için İran'ın temsilcisi olarak Kudüs'e gitti.

şia ve Ehlisünnet mezheplerini yakınlaştırma ümidiyle kurulan Mezhepleri yakınlaştırma kurulu son zamanların en önemli gelişmelerinden birisi idi. Ayetullah Taligani, Merhum Ayetullah Burucerdi'nin temsilcisi olarak şeyh şeltut'a mesaj götürdü. Ayetullah Taligani İran'ın petrolünün millileştirilmesi konusunda etkin rol oynadı. İran halkının haklarının sömürgeci yabancı güçlerin elinden alınması için çok çaba sarf etti.

1341 yılında İmam Humeyni önderliğinde kurulan âlimler kuruluşunda İmam'ın fikir ve düşüncesini paylaşarak rejime karşı muhalif politikalar izledi ve bu yüzden tekrar yakalanarak hapse atıldı. Serbest bırakıldıktan sonra 1342 yılında on beş Hordad olaylarında eli olduğu bahanesiyle tekrar tutuklandı ve on yıl hapse mahkûm edildi.

 Ayetullah Taligani hapisteyken de çalışmalarını tatil etmedi ve mücadelesine devam etti. Yapıcı konuşmaları hapishane görevlilerinin de üzerinde olumlu etki yaptı. İnsanları Kur'an'ın azametiyle aşina etmek için hapisteyken ‘Pertovi ez Kur'an' tefsir kitabını yazdı.

şu sözü önemli ve de meşhurdur: ‘Ben normal bir siyasetçi olmamın yanında Kur'an mektebinin küçük bir öğrencisi ve Kur'an öğretmeniyim.'

Merhum Taligani tutukluluk süresi şah rejimine içeriden ve dışarıdan yapılan baskılar neticesinde dört yıldan fazla sürmedi ve 1346 yılında tekrar serbest bırakıldı.

çzgürlüğüne kavuşmasından sonra imparatorluğun 2500. Yılı münasebetiyle yapılan kutlamalarda 1350 yılında tekrar tutuklandı ve üç yıl Zabol'da ve on sekiz ay Kirman'ın Baft bölgesinde çok zor şartlar altında sürgünde yaşadı. 1354 yılında tekrar Savak tarafından tutuklandı ve on yıl hapse mahkûm oldu.

Ayetullah Taligani hapisten çıktıktan sonra İran İnkılâbı dönemlerinde inkılâbın başarıya ulaşması için çok çalıştı ve İnkılâbın başarıya ulaşmasından sonra İslam İnkılâbı şurası başkanlığına seçildi. 12 Mordad 1358 yılında uzmanlar meclisi kanun yapıcılar konseyine Tahran halkı tarafından seçildi.

1358 Mordad ayı başlarında İmam Humeyni tarafından Tahran Cuma namazını ikame etmekle görevlendirildi. 5 Mordad'da İnkılâbın başarıya ulaşmasından sonra ilk Cuma namazı binlerce vatandaşın katılımıyla görkemli bir şekilde Tahran üniversitesinde kılındı.

Cuma İmamı olarak görevlendirilmesinden sonra beş kez Cuma namazını kıldıran Ayetullah Taligani, son cuma namazını kanlı 17 şehriver olaylarının yıldönümünde şehitlerin mezarlığı olan Beheşt-i Zehra'da (s.a) ikame etti.

Bu büyük ve Mücahit âlim 19 şehriver 1358 yılı sabahı ilmi ve siyasi faaliyetlerle, İslami hükümleri uygulama hedefiyle, yapmış olduğu çalışma ve mücadele ile hayatının sonunda geçirmiş olduğu kalp kriziyle hayata gözlerini yumdu.

Allah ruhunu şad etsin.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler