25 Ekim 2021 Pazartesi Saat:
04:29
27-03-2014
  

Ayetullah Mehdi Destgayb Toprağa Verildi

Ayetullah Destgayb, şahçerağ türbelerin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yapıyordu...

Facebook da Paylaş

 

Hz. Ayetullah Seyit Muhammed Mehdi Dastgayb, (h.ş) 1303 yılında Rabiulevvel ayında şirazlı dindar bir ailede dünyaya geldi.

Babası Seyit Muhammed Taki Destgayb, şiraz'ın önde gelen din âlimlerinden ve kendi dönemin tanınmış insanlarındandı. Yine dedesi Seyit Hidayetullah Destgayb, şiraz'ın seçkin ve maruf şahsiyetlerindendi.

Bir rahmet kapısı kapatan, başka bir kapısı açar düsturunca ilahi hikmet bunu gerektirmiş ve Ayetullah Seyit Mehdi Dastgayb, henüz yirmi günlükken değerli babasını kaybetmişti.

Babasının ölümünden sonra ağabeyi Seyit Abdul Hüseyin Destgayb, ailenin sorumluluğunu üstlendi. O her zaman ailesini koruyan ve gözetleyen bir koruyucu oldu. Seyit Abdul Hüseyin henüz 12 yaşında olmasına rağmen hayatın bütün zorluk ve problemleri ile başa çıkabilen ve sonuna kadar ailesinin ihtiyaçlarını temin eden bir güce sahipti.  

Ayetullah Seyit Muhammed Mehdi Dastgayb'ın çocukluk dönemi şehit Ayetullah Dastgayb ve değerli ailesinin diğer fertlerinin gözetim ve denetiminde geçti. Fedakâr bir anne, vefalı bir abi ve şehit Ayetullah Destgayb gibi bir öğretmenin gölgesinde yetişmenin vermiş olduğu ayrıcalık merhum Ayetullah Mehdi Destgayb'ın küçük yaşta akranlarının arasından sıyrılmasına ve teveccühlerin üzerine celp olunmasına sebep olmuştu.

İlk ve orta öğrenimini şiraz'da bitiren Ayetullah Mehdi Destgayb, dini konulara olan merak ve iştiyakından ve şehit Ayetullah Destgayb'ın teşviki ile büyük âlimlerin tedris-i rahlesinden faydalanmak ve ilim öğrenimi görmek için Irak'ın Necef şehrine yolculuk kararı aldı.

Necef şehri o dönemlerde İslami ilim ve marifetlerin öğretildiği havzaların merkezi idi. Elbette o dönemlerde Necef'e gitmek o kadar kolay bir iş değildi. Merhum Ayetullah Muhammed Mehdi Destgayb bu konu ile ilgili yaşadığı zorluklara hatıralarında geniş yer vermiştir. çmrünün birkaç yılını Necef'te geçiren Ayetullah Mehdi Destgayb, merhum Ayetullah Hoi ve Ayetullah Abdul Hadi şirazi gibi dönemin önemli şahsiyetlerinin derslerine katılmış ve onların manevi nefeslerden feyz almıştır.


Ali Bin. Ebu Talib'in mukaddes mezarının bulunduğu Necef şehrinde büyük üstatlardan dini dersler alan Ayetullah Muhammed Mehdi Destgayb, bir müddet sonra İran'ın Kum şehrine hicret etti. Kum şehrinde Merhum Ayetullah Burucerdi ve Ayetullah Eraki'nin derslerine katıldı.

Evliliği:

Necef'teki tahsil döneminden iki yıl sonra İran'ın şiraz şehrine dönen Ayetullah Muhammed Mehdi Destgayb evlilik kararı alır. Evlilik için tüm hazırlıklar merhum Ayetullah Mehdi Destgay'ın ailesi tarafından yapılır. Dönemin tanınmış âlimlerinden ve rical ilmi alanında ün yapan takvalı ve mücahit biri olan Ayetullah Muhyiddin Fal Useyri'nin kızı ile evlenir.

Ayetullah Muhammed Mehdi Desygayb, evlilik merasiminin ardından tahsiline devam etmek için tekrar Necef şehrine hicret eder. Necef'teki öğrenim yıllarından sonra Hz. Masume'nin (s.a) mukaddes varlığı ile şereflenen Kum şehrine yerleşir. Burada bir müddet tahsiline devam eden Ayetullah Muhammed Mehdi Destgayb, daha sonra doğdu topraklara yani şiraz'a gider ve üstlenmiş olduğu dini emirleri ihyası vazifesine şiraz'da devam eder. şehrin tanınmış mescitlerinden birinde tebliğ vazifesini ifa eden Merhum Ayetullah Muhammed Mehdi Destgayb, kardeşi şehit Ayetullah Abdul Hüseyin Destgayb ile birlikte zamanın zalim ve baskıcı rejimine karşı mücadele başlatır. Diğer âlimlerle birlikte yozlaşmış hükümete karşı başlatılan mücadelede her daim ön saflarda yer alır.


İslam inkılabının ardından merhum Ayetullah Humeyni (r.a) tarafından mukaddes Ahmedi ve Muhammedi türbelerin Mütevelli Heyeti Başkanlığına getirilir.  Merhum Ayetullah Muhammed Mehdi Destgayb fani dünyayı terk edip baki âleme göç edinceye kadar bu vazifede hizmet etmeye devam etmiştir.

***


Ayetullah Humeyni tarafından merhum Ayetullah Muhammed Mehdi Destgayb'a yazılan mektubun metni:

 

Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla
 

Sayın Hüccet-ül İslam vel Müslimin Seyit Muhammed Mehdi Destgayb,

 

Hz. Ahmet bin. Musa bin. Cafer şahçerağ ve Hz. Seyit Mir Muhammed'in (a.s) türbelerinin Mütevveli Heyeti başkanlığına cenabı alinizi tayin ediyorum. Muvaffak olmanız temennisi ile.
 

Vesselam

Ruhullah Musavi Humeyni

 

Merhum Ayetullah Muhammed Mehdi Destgayb, Hz. Ali'nin (a.s) türbesini ziyaret için gitmiş olduğu Irak'ta Pazartesi günü 90 yaşında vefat etmişti.


Ayetullah Muhammed Mehdi'nin naşı, bugün Ayetullah Seyyid Ali Destgayb'ın imametinde şahçerağ hareminde kılınan cenaze namazının ardından kardeşi şehit Ayetullah Seyit Abdul Hüseyin Destgayb'ın yanında toprağa verildi.

 

Ehlibeyt Alimleri Derneği olarak "çz Muhammedi" dinin ihyası için büyük çabalar sarf eden ve Peygamberin varisleri olan gerçek alimler sayfasına adını yazdıran merhum Ayetullah Muhammed Mehdi Destgayb'a Allah'tan rahmet temenni ediyor ve başta mevlamız Hz. Mehdi'ye (a.s), Veliyyi Emri Müslümin'e, merhumun ailesine ve tüm İslam alemine baş sağlığı diliyoruz.

 

Ehlader Haber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler