05 Temmuz 2022 Salı Saat:
21:40
18-02-2022
  

Ayetullah Hamaneî Doğu Azerbaycan Halkıyla Görüştü

Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî - 18 Şubat 1978 Tebriz Halk Ayaklanması Yıl Dönümü - Tahran / İran - Şubat / 2022

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî dün Tahran’da, 18 Şubat 1978'de Tebriz Halk Ayaklanması’nın yıl dönümü münasebetiyle Doğu Azerbaycan halkıyla bir video konferans gerçekleştirdi.

 

78 Tebriz Halk Ayaklanması Nedir?

 

Tarihler 8 Aralık 1977 yılını gösterirken Şah Rejimi’nin en büyük yazılı medya organı olan İttela'at Gazetesi’nde İslamî değerleri ve İmam Humeynî’yi aşağılayıcı yazılar içeren “İran ve kırmızı-siyah sömürgeciliği üzerine” adlı bir yazının yayınlanmasının ardından Kum şehrinde protesto gösterileri başladı. Bu protestolar ise Şah'a bağlı güçler ve SAVAK tarafından kanlı bir şekilde bastırıldı.

 

Bu olaydan tam kırk gün sonra, Tebriz başta olmak üzere İran'ın diğer şehirlerinde Kum şehitlerinin kırkı münasebetiyle daha kapsamlı gösteriler başladı. Sonuç yine aynıydı ve bu sefer en fazla can kaybı Tebriz’de yaşanmıştı.

 

 

 

18 Şubat 1978 Tebriz Halk Ayaklanması'ndan bir kare

 

 

 

Ayetullah Hamaneî de dün Tahran’da, 1978 Tebriz Halk Ayaklanması’nın yıl dönümü arifesinde Tebriz halkıyla görüştü. Dünkü görüşmenin önemli noktaları ise aşağıdaki gibidir:

 

 

 

 

Dünya giderek nükleer enerjiye bağımlı hale geliyor. Er ya da geç, bizim de barışçıl nükleer enerjiye hayati bir ihtiyacımız olacaktır. Eğer bugün böyle düşünmezsek yarın geç olacak ve ellerimiz boş kalacak.

 

Batı, İran’ın nükleer silah üretimine birkaç adım kaldığı gibi içi boş iddialarda bulunuyor. Biz nükleer enerjiden barışçıl şekilde yararlanmanın peşindeyiz. Bunu biliyorlar ama yarın İran ulusunun bu enerjiye ihtiyacı olduğunda sorunlarla karşılaşmasını istiyorlar.

 

2015 yılı (JCPOA) nükleer anlaşmasında şahsımın itirazı, bu nükleer anlaşmada başka bir sorun çıkmaması için bir noktaya dikkat edilmesi gerektiğiydi. Yine de bunlardan bazıları göz ardı edildi ve sonunda da sorunlar ortaya çıktı ve bunu herkes hâlihazırda yakından müşahede ediyor.

 

Yaptırımların kaldırılması için, başarılı ve devrimci kardeşlerimiz diplomasi alanında çalışmalarını yürütmektedirler. O da iyi, ama daha da önemlisi; yerli üretim, ekonomik seferberlik ve bilgiye dayalı bir ekonomi anlayış ile yaptırım ve ambargoları etkisiz kılmaktır.

 

Düşmanın, halkın zihnini bulandırmak ve nizamdan ayırmak için ellerinde iki araç bulunmakta: ekonomik düşmanlık ve medya düşmanlığı. Gençler bunların önünü almak zorundadır. İran ve Müslüman milletler bu iki eyleme karşı gelmek zorundadır.

 

Devrimin sloganı, istikbâr ve dayatmacı güçlere karşı dik durmaktır. İran milletine yardım ederek, halkın dik durmasını sağlayan Allah’a şükrediyoruz. Bu dik duruş, bölge ülkelerine de etki etti. Bugün bölgede istikbârın ve emperyalizmin gücü kırıldı ve halkların sesi Amerika aleyhine yükselmeye başladı.

 

Seyyid Ali Hamaneî

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

  

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler