19 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
13:21
05-10-2020
  

Ayetullah A’rafî’den Karabağ Açıklaması

İlim Havzaları Genel Müdürü, "Karabağ, Azerbaycan ülkesine aittir ve İslam'ın bir parçasıdır ve bu topraklardan ayrılamaz" şeklinde bir açıklama yaptı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Azerbaycan, özellikle Lenkeran, Badkube ve Karabağ bölgeleri Şiilik tarihi boyunca büyük âlimlerin beşiği olmuştur ve bu toprakların âlimleri her zaman ilim ve ilmi havzaların zirvesinde yer almışlardır. Komünizmin bu bölgedeki 70 yıllık hâkimiyeti hiçbir zaman bu bölgenin değerli, özgür ve ihlaslı halkının İslam’a, İslam Peygamberine ve onun pak Ehl-i Beyt’ine (as) olan bağlılığına zarar verememiştir. Bu değerli ve şerefli insanlar,  İslam yolunda istikrarlarını tesis ederek Siyonizm ve yozlaşmış güçlere karşı direniş göstermiştir.

 

İlim havzalarının büyükleri, üstadları ve talebeleri İslam'ın öğretilerine ve yol gösterici kurallarına dayanarak; kendilerini Azerbaycan'ın doğru yol üzere olan raşit milletini desteklemek ve savunmakla yükümlü görüp, her zaman Azerbaycan halkının yanında olmuş ve olacaklar ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü vurgulayacaklardır.  Dünya üzerindeki müstekbir birliklerin ve küstah Siyonizmin isyancı gruplarının, İran ve Azerbaycan milletleri arasında bölünmeler yaratmasına izin vermeyeceklerdir.

 

Ne yazık ki, bazı ülkeler İran ve Şia fobi algısı yaratarak, İran İslam Cumhuriyeti halkına ve ülkesine karşı karamsarlık oluşturarak ve temelsiz söylentiler yayarak şom ve bölücü hedefler ve bölgede güvensizlik yaratma peşinde koşuyorlar. Böylece bulanık sudan balık tutmaya çalışıp paralı askerlerin, tekfir güçlerinin, müstekbir ve Siyonist gruplarının bu bölgede gayr-i meşru hedeflerini etkin kılmaya çalışıyorlar.

 

Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü, komploların bilincinde olarak savunmak ve İslam ülkelerindeki yabancıların etkisine karşı direnmek artık her iki milletin de dini, şer’i, ahlaki ve insani görevidir.

 

Azerbaycan'ın âlimlerinin ve seçkin kanaat önderlerinin İran ve Azerbaycan toplumu arasında bölünmeler yaratma amaçlı yapılan düşman komplolarına karşı Azerbaycan halkını bilinçlendireceği ve bu komploları engelleyecekleri ayrıca iki millet arasındaki derin tarihi, kültürel ve dini ilişkilerin bozulmasına izin vermeyeceği umulmaktadır.

 

Yüce Allah'tan Müslümanların her cephede zafere kavuşmasını, İslam Ümmeti düşmanlarının geri çekilmesini, İslam ümmetinin birlik ve beraberliğini, İslam şehitlerinin yüceltilmesini ve Müslüman savaşçıların zaferini diliyorum.

 

 

(KHA) KUDÜS HABER AJANSI

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler