19 Eylül 2021 Pazar Saat:
10:44
23-08-2016
  

Ateşkes Türkiye Sınırının Kontrolüne Bağlı

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin

Facebook da Paylaş


İrna haber ajansının haberine göre Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada Halep’teki ateşkesin başarılı olmasının ön şartının Türkiye-Suriye sınırının terörist geçişini ve silah intikalini önleyecek şekilde kontrol altına alınması olduğunu söyledi.

Vitali Çurkin, “Halep’te sivillere insani yardım ulaştırılması için çatışmaların durdurulması teröristlerin yeniden silahlanarak güç toplaması için bir fırsata dönüştürülmemelidir” dedi.

Halep’te BM’nin de girişimi ile 48 saatlik bir ateşkes sağlamak için çalışmalar yapıldığını belirten Çurkin, “Böyle bir ateşkes terörist gruplar tarafından kötüye kullanılmamalı, öte yandan muhalifleri destekleyenlerin de onların ateşkese bağlı kalmaları konusunda şartları sağlamalarını umuyoruz” dedi.

Terörist grupların ateşkesten yararlanarak silahlanmaya ve güç toparlamaya çalışmamaları için her türlü önlemin alınması gerektiğini belirten Çurkin, Türkiye sınırından giren yüklerin kontrol edilmesinin de bu tedbirler kapsamında olduğunu söyledi.

Rusya on gün önce belirlenen güvenli geçiş güzergahlarından sivillerin tahliye edilmesi ve silahlarını bırakan militanların Halep’ten çıkması için her gün saat 10 ile 13 arasında ateşkes ilan etmişti.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler