17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
14:23
10-09-2019
  

Aşura Kana Bulandı; Ölü ve Yaralılar Var + FOTO

Nijerya'da Aşura günü etkinliklerine saldıran kolluk kuvvetleri en az 4 kişiyi şehit ederken onlarcasını da yaraladı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Kaduna / Nijerya polisi, İmam Hüseyin'in Kerbela'da şehit edidiği gün olan Aşura gününde matem merasimi düzenleyen Nijeryalı Ehl-i Beyt dostlarının üzerine ateş açtı.

 

Yürüyüşte Nijerya direnişinin sembolü olan Nijerya İslami Hareketi Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki'ye de destek vermek için üzerinde fotoğrafların bulunduğu pankart ve dövizlerin taşınmasını sindiremeyen silahlı güçler, önce göz yaşartıcı bombalarla müdahale ettikten sonra halkın üzerine ateş açtı ve ilk belirlemelere göre en az 4 kişinin şehit olduğu ve onlarca yaralının bulunduğu bilgileri paylaşıldı. Ağır yaralıların olması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.  

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Nijerya'nın bir çok eyaletinde yapılan Aşura günü etkinliklerine polis müdahalesi sonucunda yine kan döküldü. Hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamada: "Bu müdahale yalnızca terör örügütü kabul ettiğimiz Nijerya İslami Hareketi mensupları için geçerlidir. Onların eylem ve gösterilere katılması alınan hükümet kararıyla yasaklanmıştır." bilgileri paylaşıldı.

 

Nijerya İslami Hareketi ise dış dünyaya yaptığı yazılı açıklamada: "Lütfen bulunduğunuz ülke dışişleri makamlarına konunun vehameti hakkında bilgi veriniz. Onlarla irtibata geçerek bizlere yardım ediniz." dedikten sonra Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın irtibat sayfası da paylaşıldı.

 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı

Sayın Mevlüt Çavuşoğlu

http://www.mfa.gov.tr/iletisim.tr.mfa 

 

Öte yandan an itibariyle gelen bilgilere göre Şiilerin yaşadığı bölge ve mahallelerde polis ve ordu güçleri teyakkuz halinde, ellerinde silahlarla beklemektedirler.

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler