22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:57
04-05-2016
  

Arabistan'da Şia Olmak Suç Olmuş...!

Arabistan’da Yeni İdam Edileceklerin Listesi Açıklandı.

Facebook da Paylaş

Arabistan devleti hapishanelerde tutuklu olan, özellikle Katif bölgesinde ikamet eden Şia’lardan onlarca mahkûm idam saflarında sırasını bekliyor. El- Âlem haber ajansının haberine göre, İnsan hakları kurum ve kuruluşları, bu şahısların dosyalarını 4 konu başlığı altında topladılar.

1- Haklarında idam hükümleri kesinleşen şahısların dosyaları; bu guruptaki kişilerin içerisinden bazılarının Suudi kralı tarafından idamları kesin onaylanan şahıslardan oluşmaktadır. Bu şahıslar sadece 5 kişi idi. Bu beş kişiden 2’si tutuklandıklarında henüz 17 yaşında ve 1’i ise 15 yaşlarındaydı. Aynı zamanda tutuklanan bu beş kişiden dördü ise Şiaların yaşadığı bölge olan Katif’li oldukları bildirildi.

2- Ceza mahkemesi tarafından ilk duruşmada idam hükümleri verilen şahısların dosyaları; Bu şahıslar 6 kişiden oluşmaktalar. Bu şahıslar tutuklandıkları zaman içlerinden biri henüz 18 yaşlarındaydı. Tutuklular içerisinde biri Ürdünlü diğerleri ise yine Şiaların yaşadığı Katif bölgesindeki Müslümanlardandır.

3- Başsavcılık tarafından idam hükmü istenenlerin dosyaları; bu dosyaların da ağır ceza mahkemesi tarafından araştırılma aşamasında olması demektir. Bunlar 15 kişidir ve hepsi de Şia bölgesi olan Katif şehrindendirler. Bu şahıslar içerisinden 4’ü tutuklandığında 19 yaşında ve ikisi ise 18 yaşı vardı.

4- İlk duruşmada idam kararı reddedilmesine rağmen tekrardan idam hükmü verilen dosyalar; Bu tür dosyalarda ise temyiz sonucunu beklenmektedir. Bu durumda olan şahıslardan biri Filistinli ve bir diğeri ise Suudi’dir. Suudi Arabistan insan hakları örgütünün paylaştığı bilgiler bunlardan ibarettir.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler