16 Mayıs 2022 Pazartesi Saat:
09:17

Annecim, Allah Beni de mi Yakacak?!

28-01-2021 11:21


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Allah-u Teâla buyuruyor:

 

“Onlardan korkmayın, benden korkun!”[1]

 

Birçok ayet ve hadiste “Allah korkusunun” bizler için hidayet vesilesi olduğunu görmekteyiz. Kimi kullar cehennem azabından korkarken; kimi kullar Allah'ın azamet ve yüceliği karşısında korkarlar. Tıpkı Hz. Fatime'nin namaza durduğunda Allah korkusundan bedeninin titrediği gibi. Kimi zaman, korku insana huzur verir; ama bu korkuyu bir çocuğa yüklemeye çalışırsak, bu huzura değil büyük bir faciaya da dönüşebilir. Hangi hakikati nerede, kime ve nasıl söyleyeceğimizi bilerek konuşmalıyız. Yeni Müslüman olmuş veya olacak bir şahsa, Hz Peygamberimizin rahmet üzere gönderildiğinden söz etmek yerine; “Ebû Leheb’in elleri kurusun! Kurudu zaten.”[2] ayetini tilavet edip, Ebu Leheb’in de Hz. Muhammed’in amcası olduğunu söylersek; bu şahıs dine sempati duymak yerine dinden koşar adım uzaklaşır.

 

Çocuklar doğumundan itibaren hızlı bir büyüme ve gelişim gösterir. Biyolojik ve bedensel gelişiminin yani sıra zihinsel, sosyal, heyecansal açıdan, öğrenme, duygu... vb. yönlerden gelişimlerine şahit olmaktayız. Aynı zamanda çocuklarda dini ve ahlaki duygular barınmaktadır. Dini ve ahlaki duygular, yüksek duygular arasında sınıflandırılmaktadır. Allah, her insanın fıtratında inanma ihtiyacını yerleştirmiştir. Allah’ın vermiş olduğu bu pak fıtratı en güzel ve en doğru şekilde eğitme görevi ise biz ebeveynlere düşmektedir. Daha dünyaya gözünü açtığı ilk anlarda kulağına ezan okuyarak ilk duyduğu sözcüğün Allah olmasını sağlarız. Anneler, okudukları ninnilerle Allah’ın merhametini ve sevgisini bebeğine anlatır. Ama şüphesiz çocuklarımız büyüdükçe üstlenmemiz gereken görevlerde büyümektedir ve bazen doğru bildiğimiz yanlışlar ile bazen de önemsenmediği için evlatlarımız yetişkin bir birey olurken o pak fıtratı kaybeder ve yaratılış amacından uzaklaşır.

 

Terbiye edilirken yapılan yanlışlardan bir tanesi de Allah korkusunu çocuklara vaktinden önce ve yanlış yöntemlerle öğretmektir. Çocuklar her yaş grubunda zihinsel gelişimleriyle orantılı bir şekilde Allah’ı tasavvur ederler. Mesela 3 yaşına gelmiş bir çocuk sebep-sonuç ilişkisini anlamaya başlar ve dolayısıyla dini öğretiler için önemli bir noktadadır. İmam Muhammed Bakır (as) buyuruyorlar:

 

“Çocuğunuz 3 yaşına geldiğinde ona “La ilahe illallah” demeyi öğretin.”[3]

 

5-6 yaşına geldiklerinde çocuklarda dini ihtiyaç canlılık kazanmaya başlamaktadır. Allah’ı maddi bir varlık olarak tasavvur etmektedirler. Onlar için Allah, etraflarında gördükleri insan veya başka varlıklara kıyasla daha büyük ve yücedir. Eğer bu noktada, ebeveynler olarak Allah’ı onlara anlatırken; merhametli, çocukları ve yarattığı her şeyi seven, bizi sevdiği için bize Peygamberlerimizi ve İmamlarımızı öğretmen olarak gönderen, bize bütün nimetleri, gözümüzü, kulağımızı veren ve aynı zamanda dışarıda gördüğümüz her şeyi yaratan yüce bir varlık olarak anlatmışsak; şüphesiz evladımız da Allah’ı çok büyük ve yüce aynı zamanda merhametli, bağışlayıcı, seven, koruyan bir yaratıcı olarak tasavvur ederler ve ona yakın olmak isterler. Bu yüzden Allah inancı sevgi ile verilmelidir.

 

Aksini düşünecek olursak; eğer Allah cezalandıran,  cehennemde insanları yakan bir varlık olarak anlatılmışsa çocuğun Allah’tan korkması, onu öfkeli ve kızgın bir varlık olarak tasavvur etmesi ve elinden geldiğince ondan uzaklaşmaya çalışması çok normaldir. Çocuklar Allah’ı yüce bir kahraman olarak düşünürken bizim yanlışlarımız neticesinde korkutucu bir varlığa dönüşmesi kaçınılmazdır.

 

Çocukların fıtratında Allah korkusu yoktur ama ebeveynlerin veya etraftaki insanların yanlış davranış ve söylemleri sonucu çocuk, anlatılan bu yüce varlığa sığınmak yerine; yüce ama bir o kadar da korkutucu gözüken bu varlıktan kaçıp başkasına sığınmak ister. Hatta bazı çocuklarda “Allah fobisi” oluşmaktadır. Ailelerin çocuğun yaramazlıklarını Allah korkusu ile çözmeye çalışması ne yazık ki çocuklarda ruhsal bozukluklara kadar varan olumsuz sonuçlar vermektedir. Psikoloğa götürülen 6 yaşında ki çocuk, doktora şöyle anlatıyor:

 

“Şımarıklık yaparsam Allah bana çok kızar ve O’nu öfkelendirirsem de beni yakar. O yüzden elime silah alıp Allah’ı öldürmek için tavana sıkıyorum.”

 

Korkutucu değil mi?! Hem de çok... Ailesiyle konuşulduğunda, dedesinin çocuğun her istenmeyen davranışını Allah’la korkutarak önlemeye çalıştığı öğreniliyor.

 

Çocuklarımız yanlış yaptıklarında; “Eğer bir daha yalan söylersen, Allah senin dilini yakacak! Allah seni cehenneme atacak! Taş olacaksın! Allah gözlerini kör eder!” gibi onun naif ve nahif ruhunu incitecek sözler söylemek, kimsenin yararına olmayacaktır. Çocuklarımız Allah’ı seviyor! Lütfen bu sevgiyi doğru bildiğimiz yanlışlarla bozmayalım.

 

Bir gün çocuklara Allah’ın bizi ne kadar sevdiğini anlatırken 6 yaşlarında ki bir kız çocuğu; “Lütfen bunu anneme de anlatır mısınız? Çünkü annem, eğer onun sözünü dinlemezsem ve kötü bir şey yaparsam, Allah’ın beni sevmeyeceğini ve beni cehenneme atacağını söylüyor.” Bu sözleri söylerken yüzündeki endişe ve üzüntüyü görebiliyordum. Bu korku bir süre çocuğumuzun narin kalbini oldukça meşgul edecektir; ama sonrasında kendisi de bu korkudan sıkılıp, umursamaz bir tavırla ona bu zulmü yapabilecek Allah’tan uzaklaşmayı seçecektir.

 

“Allah, bizi cehenneme atacak”gibi uyarılar yerine “Allah, bizim yalan söylememizi sevmez” gibi korku oluşturmayacak cümleler kurmak çok daha yerinde olacaktır.

 

Çocuklarımıza cenneti anlatmalıyız. Resimlerle, şiirlerle, hikâyelerle, gittiğimiz gezilerle, sevdiği şeylerle fırsatları değerlendirip onlara cenneti anlatmalıyız. Onları teşvik etmeliyiz. Allah’ın yüce ve çok merhametli olduğunu anlatmalıyız. Böylelikle çocuklarımızın zor anlarında ki sığınağı Allah olur. Onun yardımını ister ve bekler. Yetişkin bir birey olduğunda da tek sığınağının ve güven kaynağının Allah olacağını bilir.

 

Tek sığınağı Allah olan bireyler yetiştirebilme ümidiyle...

 

 

 

 

 

 


[1]Maide/3

[2]Tebbet/1

[3]Mekarimu’l Ahlak, s.222

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Yusuf Hak   03-02-2021 23:13

    Çok teşekkürler. Çocuklarımızın eğitiminde çok faydasını görüyoruz. Devamı gelir insaAllah