26 Ekim 2021 Salı Saat:
21:34
17-08-2019
  

Ankara'da Gadir-i Hum Kutlaması + FOTO

Bâb-ı Ali İlim ve Kültür Vakfı / Ankara

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ülkemizin birçok bölgesinde Gadir-i Hum kutlamaları başladı ve bu etkinliklerin ilk adreslerinden birisi de başkent Ankara’ydı. Yıllardır Ankara’daki Ehl-i Beyt dostlarına hizmette bulunan Bâb-ı Ali İlim ve Kültür Vakfı‘nda Gadir-i Hum programı İmam Ali dostlarının katılımıyla kutlandı.


Akşam kılınan cemaat namazının ardından verilen ihsan yemeği sonrası Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlanan programda önce Hz. Ali ve Ehl-i Beyt hakkında methiyeler okundu.

 

Ev sahipliğini Bâb-ı Ali İlim ve Kültür Vakfı‘nın yaptığı programda değerli Ehl-i Beyt alimimiz Yusuf Töre hocamız açılış konuşmasında Gadir-i Hum’un önemi ve diğer dini bayramlar arasındaki konumunu enine boyuna anlattı.

 

Daha sonra İstanbul’dan programa katılan araştırmacı yazar İsa Polat Hoca ise Hz. Peygamber (saa) ve İmam Ali’nin (as) velayetlerini doğru anlamamız için önce Allah’ın velayet ve tasarrufunu doğru anlamamız gerektiğini ve bu hassas konunun kadriyle idrak edildiği takdirde Hz. Ali’nin de velayetinin yeterince doğru anlanacağına değindi.

 

Ankara’da gerçekleştirilen Gadir-i Hum Bayram programında ilerleyen dakikalarda ise Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras Hoca bir konuşma yaptı. Gadir-i Hum Bayramı‘nın önemine ve Hz. Ali‘nin yaşantısının örnek bir hayat tarzı olduğu hakkında konuşma yapan Akaras sözlerine şöyle devam etti:

 

İmam Ali’nin hayatı tüm Müslümanlar için örnek bir hayat tarzıdır ve eğer Hz. Ali‘yi örnek alacaksak; onun yalnızca bir boyutunu değil tüm boyutlarını örnek almamız gerekmektedir. Birçok kıymetli ve örnek alınası özellikleri olan bu insan-ı kamilin; irfanî, şecaat, ibadet, ilmi, fesahat, belagat vb. boyutları vardır ama ona ait olan bu kıymetli hususiyetlerden birisini örnek aldığımız zaman bu, Ali’yi örnek almak manasına gelmez. Bilakis o tüm boyutlarıyla örnek alındığı zaman gerçek manada Gadir-i Hum’u algılayıp, İmam Ali’nin izinden gidenlerden olabiliriz. Mesela en başta ahlaki özelliklerini kendimiz için örnek almalıyız; nitekim bu hem bireysel hem de toplumsal büyük faidelere haiz bir konudur.“

 

Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras konuşmasının devamında şunlara değindi:

 

Artık bundan sonra Gadir-i Hum toplum içersinde ve özellikle gençlerimiz arasında bir kültür olarak yaygınlaştrılmalı ve benimsenmelidir. Nasıl ki Hac merasimi, Ramazan ve Kurban bayramları İslam dininin bir emri ve İslam ülkeleri içerinde vazgeçilmez bir inanç ve kültür niteliğindeyse; Gadir-i Hum Bayramı‘nın da tüm Müslümanlar arasında ve İslam beldelerinde bir kültür niteliğinde olması gerekmektedir.

 

Bâb-ı Ali İlim ve Kültür Vakfı’da oldukça samimi ve sıcak bir ortamda kutlanan Gadir-i Hum Bayram programının son konuşmacısı ise değerli Ehl-i Beyt alimimiz ve Ehlader Genel Sekreteri Yusuf Tazegün Hoca idi.

 

Tazegün konuşmasında Gadir-i Hum’un İslam tarihinin en siyasal konularından birisi olduğuna değinerek konunun tarihi boyutu hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

 

Ankara’daki programın kapanışını ise Yusuf Töre hocanın okuduğu dualar ile oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Admin   18-08-2019 11:00

    Bu güzel günde bizleri aydınlattıkları için, değerli alimlerimizden Allah razı olsun... Rabbım birliğimizi daim eylesin.

Kategorideki Diğer Haberler