08 Ağustos 2022 Pazartesi Saat:
12:26
21-03-2018
  

Amerika Utanmadan Göz Dağı Veriyor!

Pentagon'dan Menbiç açıklaması: Tüm taraflara ABD'nin orada olduğunu ve tedbir aldığını hatırlattık.

Facebook da Paylaş

 

 

Pentagon Sözcüsü Manning, "Menbiç’teki DSG güçlerinin hedef alınması durumunda sahadaki ortaklarınızı koruyacak mısınız?" sorusuna "Biz bütün taraflara Amerikan güçlerinin orada olduğunu ve orada kalmaları için gereken tedbirleri alacağımızı hatırlattık" diye yanıt verdi.

 

Amerikan Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Manning haftalık basın toplantısında Türkiye'nin Afrin operasyonu ile ilgili soruları yanıtladı.

 

Manning kuzeybatı Suriye'deki durumdan kaygılı olduklarını belirtirken "Tarafları IŞİD ile mücadeleye odaklanmaya, masum sivilleri korumaya davet ediyoruz" çağrısını yaptı.

 

Yoğun nüfuslu bölgelerde yaşanan çatışmaların da halka zarar verebileceğini ve bunun sınır bölgelerinin daha ilerisindeki bölgelerde insani durumun daha da kötüleşmesine neden olacağını söyledi.

 

'TÜM TARAFLAR DİKKATİNİ IŞİD'LE MÜCADELEYE VERMELİ'

 

Amerika'nın Afrin bölgesinde bulunmadığını da belirten Manning, "Türkiye'nin Menbiç'teki Demokratik Suriye Güçleri'ni (DSG) hedef alması durumunda sahadaki ortaklarınızı koruyacak mısınız?" sorusuna da "Biz bütün taraflara ABD güçlerinin orada olduğunu ve orada kalmaları için gereken tedbirleri alacağımızı hatırlattık" diye yanıt verdi.

 

Konuşmasında "Tüm tarafların dikkatini IŞİD'le mücadeleye vermesini istiyoruz. Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz. Türkiye sınırlarında aktif bir isyan olan tek NATO ülkesidir" diyen Pentagon sözcüsü Türkiye ile yakın temas içinde olduklarını da belirtti.

 

Dışişleri de Amerika'ya Afrin operasyonuyla ilgili yanıt vermişti. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Amerika'nın harekatın amacını hala idrak edemediği belirterek, "Afrin'de teröristlere karşı yürütülen harekatın DEAŞ ile mücadeleye zarar vereceği iddiası da her türlü temelden yoksun" ifadeleri yer aldı.

 

Öte yandan Amerikan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye ile Menbiç konusunda anlaşmaya varılmadığı bildirildi. Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, Amerika ve Türkiye'nin Menbiç'teki durumla ilgili bir anlaşmaya varmadığını söyledi.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Al Jazeera English kanalında Amerika ile yoğun müzakereler yapıldığını belirterek, "Genel bir anlaşmaya vardık. Şimdi bu anlaşmanın uygulanmasını bekliyoruz. Eğer uygulanırsa, ABD ile karşı karşıya gelmemiş olacağız" demişti.

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler