19 Eylül 2021 Pazar Saat:
19:07
23-07-2016
  

Amerika Bağımsız Ülkeleri Devirmek İstiyor

Suriye Cumhurbaşkanı Amerikan yönetiminin kendi gayrı meşru çıkarlarını korumak için dünyanın muhtelif yerlerinde bağımsız devletleri yıkmaya çalıştığını bildirdi.

Facebook da Paylaş


Küba’nın resmi haber ajansı Prensa Latina Ajansına röportajında konuşan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye’nin maruz kaldığı evrensel savaş ve dünyanın faklı devletlerinden gelen teröristlere dış desteğe ilişkin soruya cevabında Esad; dünyanın yüzden fazla ülkesinden gelen teröristlerin Suudi Arabistan ve Katar’dan finans, Türkiye rejiminden de lojistik destek aldıklarına dikkat çekti. Esad kuşkusuz olarak da bu desteğin ABD, İngiltere, Fransa ve müttefikleri daha başka devletlerin onayı ve gözetimi altında olduğunu ifade etti.

Suriye ordusunun Rus dostların desteği ile özellikle IŞİD ve Nusra Cephesine karşı son zamanlarda oldukça ciddi ve önemli başarılar sağladığını belirten Esad; ordu birliklerimizin bu başarılarını sürdürdüklerini, vatan topraklarının her karışının tamamen güvenlik ve istikrara kavuşmasına dek azimle sürdüreceklerini vurguladı.

BM ve uluslar arası kimi tarafların Suriye’ye yönelik savaşta oynadıkları role ilişkin soruya cevabında Esad; BM’nin bu süreç içinde ABD’nin kolu gibi kullanıldığını ifade etti.

ABD’nin BM misakı ve ilkelerini çifte standartlı tutumlarıyla çarpıttığını belirten Esad; Rusya ve Çin’in bir dizi meselede ilkeli tutumlarının ABD’yi BM konusunda frenlediğini söyledi.

Esad BM’nin tam anlamıyla bir ABD kurumu olarak kullanıldığını belirtti.

Suriye’nin maruz kaldığı evrensel savaş karşısında dini ve etnik uyumluluğa ilişkin soruya cevabında Esad; Suriye halkının tüm bileşenleri ve kesimleri arasında asil ve gerçek bir uyumluluğun bulunduğunu belirtti.

Hükümet kontrolü altındaki hemen hemen tüm bölgelerde muhtelif dini ve etnik bileşenler arasında uyumluluğu net bir şekilde görmenin mümkün olduğuna işaret eden Esad; terör örgütleri ve yandaş medyalarının ilk baştan beri mezhepsel bir dil kullanmalarının Suriye halkını daha da birleştirdiğini ifade etti.

Esad terör örgütleri ve onları destekleyen dış güçlerin Suriye’de mezhepsel bir savaş yaratmak için büyük uğraşlar verdiklerine dikkat çekti.

Teröristlerin kontrollerindeki bölgelerde durumların farklı olduğuna da dikkat çeken Esad; Kaide Örgütü tabanlı tekfirci ve karanlık ideolojilerini yaymaya çalıştıklarını söyledi.

ABD başkanlığındaki uluslar arası koalisyon ve bu koalisyonun özellikle Kürtlerin bulunduğu Kürt bölgelerindeki rolü konusunda Esad; ABD idaresinin hiçbir zaman kendi çıkarlarından başka bir şey düşünmediğini belirtti.

Sözlerine devam eden Esad ABD’nin herhangi bir ülkede herhangi bir grup ya da toplumla ilişkilerinin kesinlikle o halkın çıkarlarına karşı olduğunu, bunun da tarih boyunca net bir şekilde kanıtlanmış olduğunun altını çizdi.

ABD’nin herhangi bir grubu ya da bileşeni desteklemesinin sadece ve sadece kendi ajandasına hizmet amacı taşıdığını vurgulayan Esad; her ülkede de ajandalarının bölücülük olduğunu ifade etti.

Sözlerine devam eden Esad ABD ve müttefiklerinin Suriye’deki ajandalarının ne IŞİD, ne Nusra Cephesi ne de temelde terörle mücadeleyle hiçbir ilgisi olmadığının altını çizdi.

Türkiye’de ihvancı Erdoğan ve rejimine yönelik darbenin yansımaları konusunda bir soruya cevabında Esad; bu meseleye Türkiye’deki istikrasızlık ve kaosun bir yansıması olarak bakmak gerektiğini belirtti.

Türkiye’de kimin başkan olacağı yada kimin yönetime geleceğinin tamamen Türkiye’nin bir iç meselesi olduğunun altını çizen Esad; Suriye’nin bu gibi meseleye müdahale etme gibi bir hataya düşmesinin mümkün olmadığını, bu konuda karar sahibi tek tarafın Türkiye halkı olduğunu söyledi.

Esad Türkiye’de darbenin, Türkiye’de tamamen ihvancı olan radikal bir ajanda ve kötü niyetler için kullanıldığının altını çizerken, bunun da Türkiye ve tüm bölge için büyük bir tehlike teşkil ettiğini vurguladı.

 

parstoday

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler