19 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
13:35
09-01-2018
  

Ambargo ve Petrol Fiyatları ile Savaşmak

2012 yılına kadar dünyanın en fazla petrol rezervine sahip olan ülkesi Suudi Arabistan iken, 2012 yılı içerisinde Venezüella'da keşfedilen yeni kaynaklar ile 2013'ten itibaren Dünya'nın lider petrol zengini ülkesi Venezüella olmuştu ama buna rağmen ülke içerisindeki huzursuzluk ve ekonomik kriz her geçen gün giderek artıyor.

Facebook da Paylaş

 

 

Hugo Chavez'in vefatının ardından Nicolas Maduro'nun iktidarı ele almasıyla Venezuela, tarihinin en büyük ekonomik krizine sürüklendi. Ekonomisi petrol gelirine dayalı olan Venezuela'daki kriz, Büyük şeytan Amerika'nın küresel piyasada petrol fiyatlarını düşürmesi sonucu patlak verdi. 2014 yılında başlayan kriz sonucu Venezuela'da enflasyon geçtiğimiz yıl yüzde 700'ü aştı.

 

Venezuela'nın resmi para birimi Bolivar, Dolar karşısında yüzde 94 değer kaybetmiş durumda. Bir süredir gıda ve ilaç sıkıntısının yaşandığı ülkeyi protestolara ve siyasi belirsizliğe sürükleyen krize çözüm için Maduro birçok yol denedi ama yine de ülke içerisinde önü alınamayan Amerikan yanlılarının eylemleri bitmek bilmedi.

 

Venezuela, dünya üzerinde en büyük petrol rezervine sahip ülke konumunda. Dünya üzerindeki petrolün yüzde 20'si bu ülkede bulunuyor. Venezuela'nın gelirinin yüzde 96'sını da petrol gelirleri oluşturuyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) kurucu üyeleri arasında yer alan Venezuela'daki kriz, petrol üretimini de ciddi ölçüde vurmuş durumda. Venezuela'nın petrol üretimi, kapasitesinin yüzde 30'una düştü.

 

Maduro'ya destek veren ülkelerin başında Çin geliyor. Çin, 2017 yılında Venezuela'ya 20 milyar dolarlık yatırım yapmıştı. Çin, 2007'den bu yana bu ülkeye 50 milyar doları bulan yardım sağladı. Karşılığında Venezuela, Çin'e günde 600 bin varil petrol gönderiyor. Venezuela'ya destek veren ülkelerden biri de Rusya. Rus enerji devi Rosnef, Venezuela'nın uluslararası ortakları arasında yer alıyor. Öte yandan İran İslam Cumhuriyeti de Venezuela'nın hatırı sayılır hamilerinden birisi. Amerika Birleşik Devletleri ise Maduro'ya yaptırım kararları almıştı. Amerikalı şirketlerin Maduro ile iş yapması yasaklandı. Büyük Şeytan'ın Venezuela'nın petrol sektörüne yönelik yaptırımları ise bu Latin Amerikan ülkesinin ekonomisi için yıkıcı sonuçları doğurdu.

 

Geçtiğimiz yıl ülkemize gelen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yapmış Erdoğan da: "Temennimiz Venezuela'da son dönemde yaşanan sorunların suhuletle, diyalog ve uzlaşma ile çözüme kavuşturulmasıdır. Türkiye bu süreçte gereken desteği vermeye hazırdır. Venezuela halkının içinde bulunduğu zorlu süreci bir an önce atlatmasını temenni ediyorum." demişti.

Geçtiğimiz senelerde Tahran'da Ayetullah Seyyid Ali Hamanei ile de bir görüşme yapan Maduro'ya İran lideri: “Petrol fiyatlarındaki tuhaf düşüş, ekonomik olmayan ve siyasi bir harekettir. Ortak düşmanlarımız petrolü bir siyasi silah olarak kullanıyor ve yaşanan bu aşırı düşüşte de mutlaka rolleri var.” diye konuşmuştu.

 

Ayrıca Ayetullah Hamanei Venezuela’nın benimsediği ülkü ve hedeflerle Latin Amerika’daki birçok milletin uyanışına neden olduğunu söyleyerek: “Amerika'nın bu ülke halkı ve devletine düşmanca davranmasının nedeni de bu meseleden kaynaklanmaktadır.” demişti.

 

Aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere dünya petrol rezervi sıralamasında liste başı olan Venezuela, İran ve Irak gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu ekonomik krizlerin aslında Amerikan kaynaklı, ambargo, yaptırım ve dış müdahalelerden olduğu çok net bir şekilde görülmektedir. 

 

 

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler