27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:13
19-07-2012
  

Albay Esad: Saldırıyı Biz Yaptık

Sığındığı Türkiye'den Suriye'de silahlı saldırılar düzenleyen Özgür Suriye Ordusu adlı örgütü yöneten Riyad Esed açıklama yaptı.

Facebook da Paylaş

 
Sığındığı Türkiye'den Suriye'de silahlı saldırılar düzenleyen Özgür Suriye Ordusu adlı örgütü yöneten Riyad Esed, aralarında Suriye Savunma Bakanının da bulunduğu çok sayıda üst düzey güvenlik yetkilisinin ölümüne sebep olan saldırıyı kendi komutası altındaki silahlı grubun gerçekleştirdiğini açıkladı.

Türkiye'deki karargahından Associeted Press haber ajansına telefonla açıklamada bulunan Riyad Esed, kendi komutası altındaki güçlerin Suriye Ulusal Güvenlik binasındaki bir odaya bomba yerleştirdiklerini ve üst düzey yetkililer toplantıya başlayınca da bombayı patlattıklarını söyledi ve eylemin bir intihar saldırısı olmadığını ifade etti.

Lübnan'dan yayın yapan el-Menar televizyonu da düzenlenen terörist saldırıda 40 kiloluk bir bombanın kullanıldığını ve bombanın uzaktan kumandayla patlatıldığını bildirdi.

Daha önce bazı Arap kanalları, Suriye Savunma Bakanı Davud Raciha'nın korumalarından birinin intihar saldırısında bulunduğunu bildirmişti.

Öte yandan Suriye Enformasyon Bakanı, bugün Şam'da düzenlenen ve Savunma Bakanı Davud Raciha ile yardımcısı Asıf Şevket'in ölümüne ve çok sayıda üst düzey yöneticinin yaralanmasına sebep olan saldırıyla ilgili açıklamada bulundu.

Suriye televizyonunun haberine göre Suriye Enformasyon Bakanı Umran ez-Zuobi, bugünkü saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada saldırıda “düşman istihbarat servislerinin” rolü olduğunu söyledi.

Bugün Savunma bakanı da dahil olmak üzere çok sayıda güvenlik yetkilisinin ölümüne sebep olan saldırının Amerika ve İsrail'in Suriye'ye yönelik komplolarının son aşaması olduğunu belirterek “Suriye'ye tek bir mermi bile gönderen herkesin bugünkü terör saldırısında sorumluluğu vardır” dedi.

Saldırıyı korkakça bir terör eylemi olarak niteleyen Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zuobi, saldırının Amerika ve İsrail'in isteği doğrultusunda Suriye'yi diz çöktürmeyi amaçladığını ifade etti.

Bugün yaşanan olayların “kader tayin edici savaş” olarak nitelendirildiğini belirten Suriye Enformasyon Bakanı, “Evet, bu kader tayin edici bir savaştır. Onlar, bu milletin, bu ordunun ve bu ülkenin gücünü yanlış değerlendiriyorlar” diye konuştu.

ydh

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler