27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:52
20-07-2012
  

ABD ve İsrail'in Büyük Pazarlığı

Pentagon ile İsrail Suriye'deki kimyasal silahların pazarlığında

Facebook da Paylaş


 

 

Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısı sırasında intihar saldırısı düzenlendi. Saldırı, üzerindeki patlayıcı bulanan intihar eylemcisi tarafından düzenlendi. Saldırıda Savunma Bakanı Racha,  İçişleri Bakanı İbrahim El Şaar ve Esad'ın eniştesi Şevket öldü. Dünyanın gözünü çevirdiği Suriye iç savaşla uğraşırken New York Times'a konuşan iki ABD'li yetkilinin iddiasına göre Pentagon ile İsrail Suriye'deki kimyasal silahların imhasının pazarlığını yapıyor.

 

SİLAH TESİSLERİNİN İMHASINI GÖRÜŞTÜLER

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile İsrailli yetkililer arasında Suriye'de bulunduğu iddia edilen kimyasal silah depolarının imhası hakkında görüşmeler yapıldığı öne sürüldü.

New York Times'a konuşan iki ABD'li yetkili, Pentagon'un İsrailli savunma yetkilileriyle Suriye'deki silah tesislerinin imhasıyla ilgili görüşmeler yaptığını söyledi. Ancak yetkililer Obama yönetiminin böyle bir hamleye karşı olduğunu zira Esad'ın İsrail müdahalesini destek toplamak için bir araç olarak kullanabileceğini ifade etti.


KAYGILI ABD İSRAİL'DE

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Başkan Barack Obama'nın ulusal güvenlik danışmanı Thomas E. Donilon'un hafta sonu İsrail'e giderek Suriye kriziyle ilgili görüşmeler yaptığını belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney de dün yaştığı açıklamada, "Suriye hükümetinin elindeki kimyasal silah depolarını koruma sorumluluğu var. bu sorumluluğu yerine getirmeyen her Suriye yetkilisi uluslararası kamuoyuna bunun hesabını verecektir" diyerek ABD'nin Suriye'deki kimyasal silahlar konusunda kaygılı olduğunun işaretini verdi.

 

HESAPLAR İYİ YAPILMALI

ABD'nin İsrail eski Büyükelçisi Martin S. Indyk, İsrail'in Suriye'ye yapacağı bir saldırıdan elde edilecek kazançla, Esad hükümetinin böyle bir saldırıyı çıkarları için kullanması halinde yaşanacak zararın iyi hesaplanması gerektiğini ifade etti.

 

KIRMIZI ÇİZGİLER VURGUSU

Indyk, Esad'ın son çare olarak kimyasal silahları kullanabileceğini belirterek, "Ancak böyle bir durumda kırmızı çizgiler aşılmış olur. Bu da bütün tartışmayı değiştirir. Uluslararası kamuoyunda Esad'ı durdurmak için güçlü bir hissiyat oluşur" dedi. Indyk, özellikle Rusya ve İran'ın Suriye'ye verdiği desteğin azalacağını ifade etti.

 

www.ensonhaber.com

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler