27 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
08:06
20-02-2018
  

ABD'de Silah Karşıtı Gösteriler

Ulusal Silah Kurumundan yardım alan her kes utansın...

Facebook da PaylaşFlorida eyaletinin Parkland kenti Stoneman Douglas lisesinde yaşanan kanlı trajediden birkaç gün sonra, olayda hayatlarını kaybedenlerin aileleri, yüzlerce aktivist, silah yasasına ve okullarda kanlı şiddet olaylarına karşı olanlar gösteri düzenlediler.

Stoneman Douglas lisesinde meydana gelen silahlı saldırıda en az 17 kişi hayatını kaybetti, 50'den fazla kişi de yaralandı. Yakalanarak gözaltına alınan saldırganın okulun eski öğrencisi 19 yaşındaki Nicolas Cruz olduğu açıklandı. Saldırgan okul baskını sırasında gaz maskesi takarak uzun namlulu silahla ateş açarak dehşet saçtı.

Yapılan protesto gösterisinde Amerikalı yetkililer, siyaset adamları ve politikacılar, okullarda çocukların öldürülmelerine kayıtsız kalmaları nedeni ile yoğun bir şekilde eleştirilerek kınandılar. Yoğunlaşan kamuoyu öfkesinin büyük bir bölümü ise amerka başkanı Trump'a yönelikti. Göstericiler ve konuşmacılar başkan Donald Trump'a hitaben, "utan" ve "seçim yardımları için Ulusal Silah Kurumundan yardım alan her kes utansın" sloganları attılar.

Bu arada Amerika başkanı Trump'ın 17 öğrencinin ölümü ile sonuçlanan Stoneman Douglas lisesinde yaşanan kanlı trajediye tepki göstermemesi ise halk öfkesini daha da yoğunlaştırdı. Trump bu hazin olay ile ilgili yaptığı konuşmada tek bir kelime, silah yasası hakkında işaret etmezken, Parkland hastanesinde olayda yaralananları ziyareti sırasında,  doktorlar ve hemşirelerle gülerek fotoğraf çekti.

Bilindiği üzere Amerika başkanı Trump 2016 yılında seçim kampanyası sırasında Ulusal Silah Kurumundan on milyonlarca dolar yardım almıştı. O dönemde Trump, silah lobilerine güçlü  destek bağlamında bir çok vadde bulunmuş, Beyaz Saray'a girmesi takdirde silah taşıma serbestliği konusundaki kısıtlamaları azaltmak için hiçbir girişimden çekinmeyeceğini söylemişti. Trump bu vadesine uyarak Beyaz Saray'daki ilk haftalarında önceki hükümette silah satışını yoğun denetlemek için onaylanan yasaları feshetti.


Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler