26 Ekim 2021 Salı Saat:
23:37
16-08-2016
  

Suriye'de Çözüm İçin İki Şartımız Var

Başbakan Binali Yıldırım

Facebook da Paylaş


Sputnik haber ajansının haberine göre, AK Parti'nin grup toplantısında konuşan Binali Yıldırım " Rusya ve İsrail'le sorunlarımızı çözdüğümüz gibi Suriye ve Irak'la da çözeceğiz. Suriye çözüm için iki şartımız var. Biri Suriye'nin toprak bütünlüğü. Suriye'de Kürt devleti kuralım gibi düşüncelerle bu bölgenin sorunları çözülmez. Suriye'de mezhep esasına dayalı bir yönetim dayatılmayacak. Bunlar olduktan sonra çözüm olmaması için neden yok; bunun için Türkiye gerekli çalışmaları paydaşlarla yapıyor ve yapmaya devam edecek. Önümüzdeki aylarda bu konuda kayda değer bir gelişmeyi eminim ki hep beraber yaşayacağız.

Bu sorunları en iyi bilen bölgenin ülkeleridir. Türkiye ile İran bu bölgeyi bilen ülkelerdir. Soruna en iyi çözümü de bu ülkeler getirecektir

'DOSTLARIMIZ DARBEYİ KINAMAK YERİNE…'

15 Temmuz sabahı suçüstü yakalandılar. Dostlarımız darbeyi kınamak yerine, darbecilerin nerede hata yaptığını anlatmaya başladı.

'ONLAR İÇİN İDAMDAN BETERİ VAR'

FETÖ gelecek hesap verecek. Şehitlerimizin kanını döken herkesten hesap sorulacak. Hesabı sorarken intikam duygusuyla hareket etmeyeceğiz. Adaletle hesap soracağız. İdam bir kere ölümdür. Ama onlar için ölümden beter ölüm vardır, o da adil yargılamadır.

15 Temmuz'da millet ne olduklarını gördü. En büyük tahribatları, ortak değerlerimizi, kutsallarımızı yok etmeleri oldu.
Temiz duyguları kullanarak milletin parasını alıp, Türkiye'nin silahını vatandaşa karşı kullananlardan hesap soracağız.

'YES SIR' DİYORLAR FAKAT…'

Dün bir gazetede ABD'nin önceki büyükelçilerinden bir tanesi 15 Temmuz üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Diyor ki Erdoğan Washington ve Avrupa'da sevilmiyor otoriter gözüküyor. Başkalarının söyleyemediğini açıkça söylediği için takdir ettim. Ülke isimleri vererek diyor ki şu şu ülkeler bize önümüzde eğiliyorsa selam veriyorlar 'Yes sir' diyorlar fakat bu  Erdoğan hiç bizi sallamıyor. Üstelik de ne yanlış yaptıysak yüzümüze karşı söylüyor. Bunun için sevilmiyor adamlara bak ölçüye bak. Bunlara gidip yağcılık yapacaksı, o zaman makbul adam olacaksın, doğruları söylersen diktatör adam olacaksın öyle mi hadi oradan. Türkiye'yi yargılarken geçmişinize bakın.''

'17 ARALIK'TAN SONRA MAZERET YOK'

Bilerek ve isteyere kbu örgüte yardım etmeyenler endişe etmesin. 17 Aralık'tan sonra mazeret yok. Hiç tahmin etmediniz insanlar, terör örgütünün abisi, ablası, imamı olarak karşınıza çıkıyor.

'İKTİDAR OLUNCA, 'BİZ SİZİN ORTAKLARINIZIZ' DEDİLER'

2002 seçimlerinde  'Tek başına, iş başına' diye vatandaşa seslendik, vatandaş da sesimize kulak verdi AK Parti'yi iktidara getirdi. Geldik, "Bismillah" dedik, oturduk. Birtakım adamlar peydah oldu. Hayrola? "Biz sizin ortaklarınızız" dediler. Bizde ortak olmaz. Birini def ediyoruz, biri geliyor. Bu ne biçim iş kardeşim, sizinle mi uğraşacağız millete hizmet mi edeceğiz. Baktık laf anlamıyorlar, biz de gereğini yaptık. Bir icat çıkardılar, bizim memlekette buna tilki fıstığı derler. Hiç olmayan bir şey, dünyada eşi benzeri olmayan bir iş.

'PKK'NIN KÜRT SORUNU DİYE BİR SORUNU YOK'

PKK'nın Kürt sorunu diye bir sorunu yok, olsa olsa Kürt vatandaşlarımızın PKK gibi bir sorunu var. Bizim görevimiz de bu sorunu ortadan kaldırmak, yani bu eli kanlı terör örgütünü aramızdan uzaklaştırmak.

'ADIMI ALEVİ DOSTUMUZ KOYMUŞ'

Bugün Nevşehir de Hacı Bektaş Veli'nin anma toplantıları var. Kardeşliği, birliği, beraberliği hep söylemiş, milletin birbiriyle inanç farkı olmadan kucaklaşmasını sağlamıştır. Buradan Alevi kardeşlerimize selamlarımızı gönderiyoruz. Alevi, Sünni hep bir kardeşiz. Kavga edecek hiçbir şeyimiz yok, paylaşacak çok şeyimiz var. Ben Alevi ve Sünnilerin bir arada yaşadığı bir ilden geliyorum. Çocukluğum orada geçti. Adım bile Alevi aile dostumuz, kardeşlerimiz tarafından konulan bir addır. Her zaman bu ülkenin her vatandaşını Alevisini Sünnisini birinci sınıf vatandaş olarak görmüş, ülkemizin kalkınmasında büyümesinde canla başla çalıştığına şahit olan biriyim. Bizi mezhep farklılıklarla, ideoloji farklılıklarla bizi birbirimize düşürmeye çalışanlar geçmişte olduğu gibi asla ve asla başarılı olamayacak. Nevşehir'de bugün o etkinliklere Kültür ve Turizm Bakanımız katılacak, gereken mesajları paylaşacaklar.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler