27 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
00:49
24-12-2012
  

Muhaliflerin Kimyasal Silah Elde etmesi Suriye Krizini Tetikler

Rusya dışişleri bakanı, hali hazırda Suriye krizinin en önemli tehdidinin, muhalif grupların kimyasal silahlar temin etmeleri meselesi olduğunu bildirdi.

Facebook da Paylaş


 

İRNA'nın geçtiği habere göre Rusya dışişleri bakanı Sergei Lavrov dün RT televizyonuna yaptığı açıklamada, "şam hükümetinin kimyasal silahlardan yararlandığı yolundaki iddiaları gerçekçi bulmuyoruz, zira bunun bir nevi siyasi intihara kalkışmak anlamında olacağını söyledi.

Lavrov, Suriye yetkililerinin ülke genelinde kimyasal silahları iki merkezde topladığını ve onların korunmasından emin olmak istediğini belirtti.

Lavrov, bugün kendi dostları ve müttefikleri olsun, Batı ve Arap ülkeleri olsun tümünün asıl kaygısının Suriye elindeki kimyasal silahların muhaliflerin eline geçmesi olduğunu söyledi.

Lavrov, uluslararası toplumun Suriye'deki kimyasal silahların durumu ile ilgili birçok defa kaygılarını dile getirdiğini ifade ederek şu şekilde konuştu:

"Ben Suriye'nin kimyasal silah kullandığını sanmıyorum. Eğer bu gerçekleşirse Suriye hükümeti için siyasi bir intihar olur. Bize Suriyelilerin kimyasal silahlarla birşeyler yaptıkları şeklindeki söylenti veya dağınık bilgiler ulaştığında her seferinde iki veya üç defa bu bilgiyi kontrol ediyor ve direk olarak Suriye hükümetine sesleniyoruz. Her defasında da onların hiçbir şekilde kimyasal silah kullanma niyetleri olmadığı şeklinde güvence alıyoruz".

 

 

İrib

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler