22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
07:35
04-03-2016
  

"KİK" ve Arabistan’ın Lübnan’a Karşı Girişimlerinin Sebebi Ülkede Fitne Çıkarmaktır.

Hasan Nasrallah’ın yaptığı konuşmayla beraber, her türlü fitne yolunun kapanmasının ardından Fars körfezine komşu ülkeler Hizbullah üzerindek baskılarını artıracaktır.

Facebook da Paylaş

Tasnim haber ajansına göre,  Lübnanlı siyasi konular uzmanı Nasir Kandil, konuşmasında bazı Fars körfezine komşu ülkelerin ve Arabistan’ın Lübnan’a karşı girişimlerine ve ülkede fitne çıkarmaya çalışmalarına değinerek şu açıklamalarda bulundu: Lübnan da iç çatışmaların yaşanması, direnişin Fars körfezine komşu ülkelerin provakatif girişimlerine cevap vermesine bağlıdır. Ancak Hizbullah’ın genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’ın yaptığı son açıklamalar, direnişin ve taraftarlarının hiçbir şekilde bu provakatif girişimlere cevap verme ve bir çatışmaya girme maksadı olmadığını ispatladı. Siyonist rejim ve terörizme karşı mücadele, direnişin ana savaş ekseni olarak kalmaya devam edecektir.

Arabistan’ın silah yardımları yapacağı şeklindeki propaganda yapmasının hedefi

Lübnanlı siyasi konular uzmanı İran’ın herhangi bir şart koşulmaksızın Lübnan’a silah yardımı yapma önerisi hususunda şunları söyledi: Arabistan’ın Lübnan’daki taraftarları İran İslam Cumhuriyetinin Lübnan’a askeri yardımları konusunun açıklanmasına engel olacakları açıktır. Bu da esasen Suudilerin hedefinin Lübnan ordusunu donatma ve güçlendirme olmadığı bilakis maksatlarının kendi çıkarları doğrultusunda geniş çaplı bir reklam olduğunu gösteriyor. Bu mesele üç yıl boyunca sonuçsuz bir şekilde devam etti. Ancak yardımların ciddi bir şekilde teslim edilmesi söz konusu olduğunda ise Suudiler geri adım attılar.

Fars körfezine komşu ülkelerin Hizbullah’a daha fazla baskı yapacağına vurgu yapan Nasir Kandil şöyle devam etti: Seyyid Hasan Nasrallah’ın geçen gün yaptığı konuşmanın ve her türlü fitne yolunun kapanmasının ardından Fars körfezine komşu ülkeler Hizbullah üzerindek baskılarını artıracaktır. Hizbullah’ın bu ülkeler tarafından terör grupları listesine alınması ve ardından Lübnan vatandaşlarından bazılarının Hizbullah ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle arananlar listesine alınması da bunu gösteriyor.

Bu ülkeler Hizbullah’ı doğrudan karşılarına almaya çalışıyorlar. Ancak ben Hizbullah ve taraftarlarının onlara karşı sabırlı bir tutum sergileyeceğini düşünüyorum. Çünkü bölgede şartları değiştirip sabitleyecek asıl savaş şu anda Suriye’de yaşanmaktadır ve en büyük müttefiklerinden biri Lübnan Hizbullah’ı olan Suriye hükümetinin zafere ulaşmasına birkaç aylık bir süreye ihtiyaç var ve onun ardından durum farklı olacaktır.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler