27 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
01:08
14-09-2013
  

İsrail Kimyasal Silah Mı çretiyor?

Kimyasal silahlar konvansiyonu 1993 yılında 187 devletle alınan kararla, yasaklanmıştı...

Facebook da Paylaş
 
Dünya kamuoyu, Suriye'ye yapılması planlanan uluslararası askeri müdahaleye ilişkin gelişmelere odaklanmışken, İsrail'in kimyasal silah ürettiği ve stokladığı iddiaları ortaya atıldı. 
 
ABD'nin etkili dış politika dergisi Foreign Policy, İsrail'in, CIA'nın bilgisi ve denetiminde kimyasal ve biyolojik silah ürettiğini yazdı. Dergi, halen düzenli olarak üretilen silahların Tel-Aviv yakınlarındaki gizli depolarda saklandığını açıkladı.
 
Dergide yer alan haberin analizinde, ABD uydu sistemi aracılığıyla 1982 yılında Negev çölü yakınlarında İsrail'in kimyasal ve biyolojik silahları depoladığının görüntülendiği belirtildi. 1983 tarihli bir CIA belgesini de sayfasına taşıyan dergiye konuşan uzmanlar, yıllarca İsrail'in, nükleer silahını güçlendirmek için kimyasal ve biyolojik silah üretimiyle desteklediğinin spekülatif bir durum olduğunu söyledi.
 
Kimyasal silahlar konvansiyonu 1993 yılında 187 devletle alınan  kararla, bütün kimyasal silahların kullanımı, geliştirilmesi, üretimi, edinilmesi, saklanması, stoklanması ve transferi yasaklandı. Devletler kimyasal silahların yok edilmesi konusunda yükümlü kılındı.
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler