19 Eylül 2021 Pazar Saat:
20:01
07-06-2016
  

IŞİD, Münbic'de Kıskaca Alındı

Irak eski Devlet Başkanı Celal Talabani'nin oğlu Lahor Ceng Talabani Kobani'de incelemelerde bulundu ve PYD Eş Başkanı Salih Müslim ile görüştü.

Facebook da Paylaş


Mınbic'i, IŞİD'ten almak için Mınbic Askeri Meclisi bünyesinde toplanan ve aralarında Türkmen, Arap ve Kürtlerin de bulunduğu silahlı güçlerin 1 Haziran'da başlattığı operasyon sürüyor.

Türkiye'nin, 'Kırmızı çizgi' olarak belirlediği Fırat Nehri'nin batısına ilerleyen Mınbic Askeri Meclisi güçleri, daha önce Süleyman Şah türbesinin bulunduğu Karakozak Köyünü de IŞİD'ten alarak, yıkılan köprüyü onarmaya başladı. Silahlı güçlerin Mınbic'e çok yaklaştığı belirtildi.

Suriye'deki Kürt kaynakları ve internet siteleri, yürütülen operasyonda Mınbıc'ın silahların menziline girdiğini dair fotoğrafları paylaşırken, 3 koldan gerçekleştirilen kuşatma ile IŞİD'e büyük darbe vurulduğu belirtildi.

Mınbic-Rakka, Mınbiç-Cerablus karayolu kesilip denetim IŞİD'ten alındığı için buralardan da da yardım alamayan IŞİD'lerin kentte panik içinde olduğu öne sürüldü.

TALABANİ, PYD EŞ BAŞKANI MÜSLİM İLE GÖRÜŞTÜ

Suriye'de IŞİD'e yönelik koalisyon güçlerinin hava desteği ile başlatılan Rakka ve Mınbic operasyonları sürerken, Irak eski Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Kürt Bölgesi İstihbarat ve Savunma Ajansı Sorumlusu olan oğlu Lahor Ceng Talabani başkanlığında bir heyet Kobani'de incelemelerde bulundu.

Kobani'nin IŞİD'ten geri alınması sırasında çıkan ve 134 gün süren şiddetli çatışmalarda yaşamlarını yitiren YPG'lilerin mezarlarını ziyaret eden Lahor Ceng Talabani, daha sonra PYD Eş Başkanı Salih Müslim ile görüştü.

Kürt Bölgesi İstihbarat ve Savunma Ajansı Sorumlusu olan Lahor Ceng Talabani, Kobani savaşı sırasında ABD kargo uçakları ile Kobani'den havadan silah ve mühimmat atılmasında önemli rol oynadığı belirtiliyor.

 

on4haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler