27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
18:57
14-04-2016
  

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Türkiyede

İslam ümmeti arasında vahdet, ihtilafları çözümlemek ve en önemlisi Filistin milletini desteklemek, İİT’nin önemli hedefi.

Facebook da Paylaş

Tesnim Haber Ajansının haberine göre, Cumhurbaşkanı Ruhani, İstanbul’da düzenlenen İİT liderler zirvesine katılmak üzere Tahran’dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, İslam ümmeti arasında vahdet, ihtilafları çözümlemek ve en önemlisi Filistin milletini desteklemek, İİT’nin önemli hedefler olduğunu, radikalizm ve terörle mücadele bütün ülkelerin sorunu olduğunu ve işbirliği ile çözümlenebileceğini belirtti.

Ruhani, İstanbul’a varışında Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve İstanbul’da bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif tarafından karşılandı.

Ruhani’nin Perşembe ve Cuma günü sürecek olan zirve boyunca birçok İslam ülkesi devlet başkanıyla görüşmesi bekleniyor.

Hasan Ruhani ayrıca zirve bitişi sonrası ve Cumartesi günü de İstanbul’da kalarak Türk mevkidaşi Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerinin uzmanlar toplantısı pazar ve pazartesi günü düzenlenirken, sözkonusu toplantıya İran'dan, Dışişleri Bakanı Uluslararası ve Hukuk İşleri Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi'nin başkanlığında üst düzey bir heyet katıldı. Yapılan bu toplantıda İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif bir konuşma yaptı.

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler