22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
20:16
10-08-2017
  

El Avamiye Kentinde Neler Oluyor?

El Avamiye, Suudi Arabistan’da Şiilerin yaşadığı az sayıdaki yerleşimlerden biridir.

Facebook da PaylaşSputnik haber ajansının haberine göre, Suudi Arabistan’ın doğusunda yer alan ve çoğunlukla Şiilerin yaşadığı el Avamiye kenti, son birkaç aydır hükümet güçleri ile,'asi' olarak anılan silahlı örgütler arasında çatışmalara sahne oluyor.


Geçtiğimiz mayısta ağır silahlarla donatılmış Suudi askerler, ağırlıklı olarak Şiilerin yaşadığı el Avamiye kentini kuşatarak, giriş-çıkışları kapattı. Resmi gerekçe olarak kentin tarihi bölgesinde bulunan Musavara sokağının yeni konut inşaatları için boşaltılması gösterildi. Sputnik’e konuşan Suudi Arabistanlı muhalif araştırmacı yazar Hamza el-Hasan, yok denecek kadar az haber alınan kent ile ilgili bilgi aktardı.

Kentin Tamamını Tahliye Ediyor

El-Hasan, şöyle konuştu: “El Avamiye’de büyük olaylar yaşanıyor. Kentin tamamının yok edilmesi ve sakinlerinin tahliye edilmesi planlandı. Resmi olarak kentte terörle mücadele ediliyor, fakat hükümetin elindeki listede aranan toplam 11 kişi bulunuyor. Kentin yıkılması, halk için açık bir ceza ve aynı zamanda tüm halka Suud hanedanına karşı koyanların cezalandırılacağını ve bunun için ağır toplar ve hava araçları dâhil her türlü silahın kullanılacağını gösteren bir uyarı niteliği taşıyor. Örneğin son günlerde el Avamiye’de yapılan operasyonlarda Apache helikopterleri kullanıldı. Sivil ölümleri kabul etmeyen hükümet, ölenleri ya kayıp, ya da terörist örgüt üyesi ilan ediyor. Şimdi sonuçları konuşuyoruz, fakat asıl sorun, petrol zengini bu bölgedeki gelirlerin adil dağıtılmaması. Yerli halk yoksul ve zor bir yaşam sürüyor, dini baskı da görüyorlar. Hükümet imtiyaz tanımıyor ve ihtilafı güç kullanarak çözmeyi tercih ediyor. Ancak planları başarılı olsa ve tüm kenti yıksalar da hükümet iç politikasını gözden geçirinceye kadar sorun ortadan kalkmayacak.”

'Boşaltılan Evlere, Üzerlerinde Silah ve Uyuşturucu Olan Teröristler Girdi' İddiası...


Suudi Arabistan Danışma Konseyi'nin eski üyesi Muhammed el Zalfa ise durumu şöyle yorumladı: “El Avamiye çok eski bir kent ve burada modern bir yaşam için uygun bir alan oluşturulamaz. İnsanlara sorunu çözmeye yardım etmek için hükümet, kent sakinlerine, eski konutların fiyatının iki katı kadar iyi bir tazminat ödemesi yaptı. Bu insanlar için modern konutlar, okullar ve hastaneler yapmaya girişti. Ancak tüm ödemeler yapıldıktan sonra boşaltılan evlere, üzerlerinde silah ve uyuşturucu olan teröristler girdi. Bu şekilde kentin güvenliği sağlanamaz. Doğal olarak hükümet, şimdi yasal olarak kendisine ait olan bölgelerdeki bu kişilerle mücadele kararı aldı. Maalesef bazı medya kuruluşları el-Avamiye’deki olayları farklı gösteriyor. Gerçekteyse her şey benim anlattığım gibi.”

El Avamiye, Suudi Arabistan’da Şiilerin yaşadığı az sayıdaki yerleşimlerden biri ve buranın halkı, hükümet karşıtı protestolarıyla biliniyor. Geçtiğimiz yılın Ocak ayında idam edilen aralarında Şii din adamı Şeyh Nimr Bakır el Nimr de faaliyetlerini buradan yürütüyordu.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler