22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
06:38
17-09-2012
  

ABD Elçiliğine Saldırmak Haramdır!

Suudi Arabistan Baş müftüsü Şeyh Abdulaziz, ABD elçilik ve konsolosluklarına saldırıların haram olduğunu söyledi.

Facebook da Paylaş

 

 

 


Suudi Arabistan Baş müftüsü Şeyh Abdulaziz, ABD elçilik ve konsolosluklarına saldırıların 'haram' olduğunu söyledi. Hz. Peygamberi aşağılayan filmin protestosundan dolayı Amerikan elçilik ve konsolosluklarına saldıran Müslümanları kınayan Suud baş müftüsü, bu eylemlerin “İslam dışı” olduğunu söyledi.

“Hayatları ve mülklerinin korunmaları garanti altına alınmış kişilere saldırmak, binaları ateşe vermek veya tahrip etmek haramdır. Masum diplomatlara saldırı İslam dinine zarar vermektedir ve Allah bunlardan razı değildir” diyen Suud müftüsü Amerikan elçilik ve diplomatlarına karşı gerçekleştirilen eylemlerin “haram” olduğunu ilan etti.

"Film peygambere zarar vermez"

Suudi Arabistan Başmüftüsü hakaret içeren bir filmin İslam'a ve peygamberine asla zarar veremeyeceğini söyledi

Suudi Arabistan Başmüftüsü Şeyh Abdulaziz Bin Abdullah, Hz. Muhammed'e hakaret içeren bir filmin yapılmasının ve yayılmasının İslam dinine ve Hz. Muhammed'e asla zarar veremeyeceğini belirtti. Diplomatlara ve elçiliklere yönelik saldırıların “İslam dışı” olduğunu söyleyen Bin Abdullah, bu tür saldırılara verilecek en iyi karşılığın, “İslam dinini anlatmak; Hz. Peygamber'in hayatını, sünnetlerini dünyaya yaymak” olduğunu belirtti. Filme tepki olarak masum insanların hedef alınmasının Kur'an ve sünnetlerde yasaklandığını hatırlattı

Saldırıları kınayan Bin Abdullah, hükümetlere ve uluslararası örgütlere de, peygamberlere yönelik hakareti suç kapsamına almaları çağrısı yaptı. Kuveytli milletvekili Velid Tabatabai de, ABD elçiliklerine saldırıları onaylamadığını, belirterek “Batı'nın ise hürriyet konusunda iki yüzlü davrandığını” söyledi. Tabatabai, “Radikal İslam, yıllardır Müslümanlara zulmeden Batı'nın İslam'a karşı radikalleşmesinin yansımasından başka bir şey değil” dedi.

ABD diplomatlarını çağırdı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Sudan ve Tunus'taki, acil görevleri olmayan diplomatlarının bu iki ülkeyi terk etmeleri talimatı verdi. ABD vatandaşlarına da bu ülkelere seyahat etmemeleri uyarısında bulunuldu. Bu arada, Kanada Dışişleri Bakanlığı da, Libya, Mısır ve Sudan'daki büyükelçiliklerinin, bu ülkelerdeki güvenlik sorunu ortadan kalkıncaya kadar kapatıldığını duyurdu.

Cliton telefon etti

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hilary Clinton Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud Al Faysal'ı telefonla arayarak bölgesel ve uluslararası ilişkilerin yanı sıra Hz. Muhammed'e hakaret içeren film ile ilgili gelişmeleri görüşmüştü.

(www.focushaber.com)

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler