31 Mayıs 2020 Pazar Saat:
02:21
23-04-2016
  

Uluslararası Af Örgütü Nijarya Devletini Kınadı

Uluslararası Af örgütü Nijerya devletinin Şiilere yönelik saldırısı sonucunda öldürülen 39 Nijeryalının ve daha sonradan Şiilere ait ortaya çıkartılan toplu mezarlara yönelik Nijerya devletini kınayan bir mesaj yayımladı.

Facebook da Paylaş

Tesnim haber ajansının haberine göre, 12 ve 14 Aralık 2015 tarihleri arasından 350 Nijerya Şiilerine karşı gerçekleşen saldırıda Şeyh İbrahim Zekzaki’nin evi muhasara altına alınmış ve onlarca insan, askerler tarafından şehit edilmişti. Görgü tanıklarının ifadelerine göre onlarcasının cenazesi kamyonlar ile başka bölgelere intikal edilmiş ve toplu mezarlara gömülmüştü.

Uluslararası Af örgütü iki gün boyunca Nijerya’nın Zarya şehrinde gerçekleşen Şiilere yönelik saldırının henüz yeni aydınlandığını belirterek, cenazelerin sokak ortasında bırakıldığını ve birçoklarının canlı bir halde yakıldığını açıkladı.

Uydu kanallarından elde edilen görüntülerinde yer aldığı kınama mesajında Şiilerin toplu bir şekilde defin edildiği ve Nijerya devletinin uyguladığı vahşi saldırı görülebilmektedir.

Olayın görgü tanıklarının Uluslararası Af örgütüne yaptıkları açıklamada; “Hastane yakınlarında uzaktan bize doğru yaklaşmakta olan büyük bir karanlık gördük. Yaklaştıklarında tellere bağlanmış bir şekilde yerde sürüklenen toplu cenazelere şahit olduk. Hayatımda gördüğüm en korkunç sahne idi. Bu nedenle korktuk ve hemen o bölgeyi terk ettik” ifadelerini kullandılar.

Bir başka görgü tanığı ise ifadesinde “ Yaralanmış olan ve kaçamayanlar ise askerler tarafından diri diri yakılıyorlardı” açıklamalarını yaptı. Uluslararası Af örgütü deliller ve gördü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda Nijerya Devletinin gerçekleştirdiği katliamı itiraf etmesini ve gizli bir şekilde defin ettiği toplu mezarların ise yerlerini açıklamasını istedi.

Uluslararası Af örgütü yayımladığı mesajda “ Nijerya devleti insanlık dışı saldırı ile yüzlerce kadın ve çocuklarında içerisinde olduğu insanı öldürmüş ve bu katliamını ise dünyadan gizlemeye çalışmıştır” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Af örgütü mesajının devamında “ Bu katliam 4 ay önce gerçekleşmiş ve katledilen insanların aileleri bu süre boyunca yakınlarından haber almayı beklemişlerdir. Biran önce olay tüm ayrıntıları ile araştırılmalı ve cenazeler toplu bir şekilde defin edilen yerlerden çıkartılmalıdır. Bu çok geç kalınmış bir gerekliliktir” açıklamasını yaptı.

Kocasını, oğlunu ve iki kızını Zarya katliamında kaybeden Salihe adlı kadın “ Ben kocamın ve çocuklarımın şehit olduklarını biliyorum. Ancak onların bedenlerine ne yaptıklarını ve nereye defin edildiklerine dair hiçbir bilgim yok. Ben bir anne olarak kendi dinimizin kurallarına göre onları defin etmek ve mezarları başında onlara dua etmek istiyorum. Bu hak bir anneden alınamaz” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Af örgütünün kınama mesajında yer alan bir başka gördü tanığının ifadesinde “ 13 Aralıkta Nijerya devleti tarafından hedef alınan bir binada 22 yaşındaki Aliyu adlı üniversite öğrencisi yaralanmış ve Şeyh İbrahim Zekzaki’nin evinin yan tarafında sağlık ocağı olarak kullanılan binaya götürülmüştü.

Bir kaç odada ağır yaralıların olduğunu ifade eden Aliyu, şahit olduğu bir odada ise cenazelerin olduğunu ifade etti. Öğle saatlerinde askerlerin binanın etrafını kuşattığını belirten Aliyu,” askerler bizden içinde bulunduğumuz binayı terk etmemizi ve dışarı çıkmamızı istediler” dedi.

Bina içindekilerin dışarı çıkmaları halinde askerler tarafından öldürüleceklerini bilmelerinden dolayı korktuklarını belirten Aliyu “Bunun üzerine askerler bina içerisine gaz bombaları atmaya başladılar. Ve bir asker yukarı çıkarak üzerimize ateş açmaya başladı”19 yaşındaki bir gencin bu saldırı esnasında öldürüldüğünü ifade eden Aliyu “Annesi ile telefonda konuşurken annesine “ askerler tek tek yaralıları öldürüyorlar” dediğini belirtti.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler