27 Mayıs 2020 Çarşamba Saat:
12:59
07-04-2015
  

Tikrit'te Toplu Mezarlar Bulundu

Cesetlerin, IŞİD'in geçen yıl öldürdüğü yaklaşık 1,700 Iraklı askere ait olduğu tahmin ediliyor...

Facebook da Paylaş 

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in memleketi ve çoğunlukla Sünnilerin yaşadığı bir kent olan Tikrit geçen hafta IŞİD'den geri alınmıştı. Tikrit kentinin kontrolünü tamamen elinde bulunduran Irak ordusu, kentte 12 toplu mezarlar buldu. Toplu mezarlar, eski ABD üssü Camp Speicher'ın yakınında bulundu. Bulunan toplu mezarlardaki cesetlerin, IŞİD'in geçen yıl öldürdüğü yaklaşık 1,700 Iraklı askere ait olduğu tahmin ediliyor. Bilgiler Irak Sağlık Bakanlığı yetkililerince doğrulandı.
 
IŞİD, Tikrit'i geçen Haziran ayında ele geçirdiğinde, sosyal medyada yüzlerce Şii askeri öldürdüğünü gösteren fotoğraf ve videolar paylaşmıştı. Toplu mezarlardan çıkarılan cesetler, DNA testlerinin ardından ailelere teslim edilecek. Katliamdan kurtulanlar, IŞİD militanlarının askerleri öldürmeden önce mezheplerini sorduğunu belirtmişti.
 

Kent bir ay süren kuşatmanın ardından, geçtiğimiz günlerde Şii milislerce desteklenen Irak ordusu tarafından IŞİD'den geri alınmıştı. Irak ordusunun Tikrit'in ardından Musul'u da IŞİD'den geri alabilmek için, gücünü bu kente yönlendirmesi bekleniyor. 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler