17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
01:36
06-02-2022
  

Terörle Mücadele, Masumları Öldürmek İçin Bir Bahane

Terörle mücadele, masumları öldürmek için bir bahaneden öte değil.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Terörle mücadele, masumları öldürmek için bir bahaneden öte değil

Fars Necm

Kanada İnsan Hakları

Komisyonu Başkanı

 

 

Fars Necm, “Yemen'e Yönelik Saldırganlığın Boyutları Tartışılıyor” adlı online uluslararası webinarda Yemen’e dair önemli bilgiler paylaştı. Fars Necm şunları söyledi:

 

 

Amerika ve Batılı müttefiklerinin Yemen'in mazlum halkına saldırma planları ve yobaz Arap yöneticilerini kullanması; bölgede gerginlik ve çatışma çıkarmak, Müslümanları ortadan kaldırmak içindir. Koalisyon ise, Yemen halkına karşı her türlü savaş suçu ve insan hakları ihlalini işledi ve tüm uluslararası hukuku ihlal etti.

 

Suudi Koalisyonu Batı'nın, özellikle de Amerika'nın desteğine sahip. Herkes suçlanmalı, çünkü birçok ülke bu saldırıyı lojistik olarak destekledi, planladı ve Basra Körfezi'ndeki kuklalarına gerçekleştirdi; Bu suçun başlıca failleri İngiltere, Amerka ve Fransa gibi nükleer güçlerdir.

 

Buna rağmen bölgede yenilgiye uğrama ihtimallerinin çok yüksek olduğunu ve sonunda dünya halkları arasında savaş suçlusu olarak tanınacaklarını çok iyi biliyorlar ama kötülüklerinden de asla vazgeçmeyecekler.

 

Bütün deliller orada ve medyada yayınlandı ama Amerika Birleşik Devletleri Birleşmiş Milletler’e hükmederek BM’nin bir karar vermesini engellemeyi başardı. Rusya ve Venezuela da Yemen'deki mevcut durumdan asla memnun değil ve bu ülkeler de çeşitli bahanelerle baskı altında; öte yandan Suudi Arabistan'da bu suçlardan dolayı eleştiren birçok kişi ve bilim insanı var; Ancak Suudi Arabistan tüm ülkeleri sanki haklıymış gibi ayaklandırmaya çalışıyor ve perde arkasından destekleniyor; sonuç ise ortada, Yemen’de tüm hastane ve okullar birer birer yıkılıyor.

 

Günümüz dünyası, sivillerin öldürülmesini terörle mücadele için mubah görüyor: durum o kadar vahim ki; hem Batı ve Arabistan kaybettiklerini çok iyi biliyorlar; Kızılhaç Başkanı 2015 yılında bölgeye geldi ve “asla unutamayacağım bir şey gördüm” dedi; Yemen'deki beş aylık savaş, Suriye'de beş yıllık savaşa eşdeğerdi.

 

Demokrasi iddiasında bulunan bu ülkeler, kendi memleketlerindeki muhaliflerine de insanlık dışı davranıyorlar. Kendinden olana merhamet etmeyenler nasıl olur da; ne kendi dininden, ne de ırkından olmayan bu topluma merhamet edebilir?

 

Mesleki faaliyetlerinden dolayı işkenceye uğrayan ve hapse atılanlardan bahsediyoruz; konuyla alakalı ilgili mercilere pek çok mektup yazdık ve pek çok kimseyi seferber ettik; Ancak “bu yasa dışı eylemleri kınıyoruz” demekten öteye gidemediler ve kimse Yemen halkına karşı işlenen bu insanlık dışı olaylardan bahsetmeyip, sorumluluk almadı.

 

İnsanları Suudi Arabistan ve müttefiklerinin insanlık dışı hareket eden hükümetlerinden haberdar etmeliyiz; öte yandan Yemen'de kadınlara, çocuklara ve yaşlılara ayrılmış güvenli alanlar yaratmak zorundayız, böylece bu ülkede savaştan acı çekeceklerin sayısını azaltabiliriz.

 

Bizler Yemen halkı ile direniş güçleri arasında birlik sağlamak zorundayız ve yineliyoruz; birlik olun! Düşman bölünmüşlüklerden besleniyor. Yemen'de tedavi olmak neredeyse imkânsız bir hal aldı, yetersiz beslenme çok çok yaygın. Yemen'de, bu ülkenin geleceğini Ensarullah ile arayan ve Allah'a tevekkül ederek insanlığa karşı savaş suçu işleyen tüm güçlerin adalet önüne çıkacağına inanan bir millet var ve bizlerin bunu başarmak için güçlenmemiz gerekiyor. İhtiyacımız olan sonucu elde etmek için daha güçlü ve birlik içinde olmalıyız.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler