23 Ocak 2021 Cumartesi Saat:
19:35
26-08-2020
  

Tarihte Bugün Ehl-i Beyt Âlimi Ataman Koç’un Vefatı

Ehl-i Beyt Âlimi Şeyh Ataman Koç’un Vefatı (01 Mayıs 1960-26 Ağustos 1996)

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Nice insanlar bu fani dünyaya geldi ve ilimlerine ihlâsla amel ederek bu dünyadan göçüp gittiler. Hem kendileri o ilimlerden faydalandılar, hem de başkalarına o nur dolu ilimleri miras bıraktılar.

 

Merhum Ehl-i Beyt âlimi Ataman Koç da böyle biriydi. Yaptıklarıyla ve yaşam biçimiyle gerçekten ilmine amil bir âlim olduğunu ortaya koymuştur. Bu değerli ve muttaki âlim, çevresinde öyle derin izler bırakmıştır ki aradan yıllar geçmesine onu tanıyan her kese yol rehberi olmaya devam etmektedir. Evet, “Şeyh Ataman Koç” adının kalplerde taht kurması, bıraktığı izlerin ne denli derin ve etkileyici olduğunu göstermektedir.

 

Dindar bir ailenin çocuğu olan Ataman Koç, 1960 yılında Iğdır’ın Yaycı köyünde dünyaya gözlerini açtı. Anne ve babası, çocuklarından hiç olmazsa birisinin dini ilimleri öğrenerek etrafı aydınlatan bir âlim olmasını istiyorlardı. Bunun üzerine; bu konuda oldukça istekli olan Ataman Koç’u İslami ilimleri öğrenmek üzere Kum İlim Havzasına göndermeye karar verdiler.

 

Merhum Ataman Hoca, İran’da gerçekleşen İslam İnkılâbından önce, 1974 yılında 14 yaşlarında dini eğitime başladı. Dini ilimleri öğrenmede oldukça istekli ve çalışkandı. Zekâ düzeyinin oldukça yüksek olduğu da hemen göze çarpıyordu.

 

16 yıl boyunca İran’ın Kum şehrinde İslami ilimleri öğrenmekle meşgul oldu. İran’da kaldığı müddetçe ilmini ve maneviyatını geliştirmeyi başardı. Daha sonra vatani vazifesini yerine getirmek için kendi şehrine döndü. Askerliğini yapıp, tekrar tahsiline kaldığı yerden devam etmek için Kum’a döndü. İlmini ve maneviyatını belli bir mertebeye getirdikten sonra, İran’ın kutsal Kum şehrinden ayrılmak istemediği halde, şartlar gereği vatanına kesin dönüş yaptı.

 

Yaycı köyünde kısa bir müddet kaldıktan sonra, İzmir’de âlime ihtiyaç duyan Ehl-i Beyt sevdalılarının isteği üzerine, İzmir Ehl-i Beyt Camiî’nde göreve başladı. Burada tam altı yıl tebliğ ve eğitim görevine layıkıyla devam etti. Değişik bir tebliğ yöntemi vardı. Bu yöntemle herkeste hayranlık uyandırmış, söyledikleri sözleri ve dini bilgileriyle herkesin kalbinde yer edinmişti. Çünkü o, meseleleri beyan etmeden önce kendisi amel eder, sonrada halka söyler ve  “Amel edilmeden söylenen sözün hiçbir etkisi olmaz!” derdi.

 

Merhum Ataman Hoca’nın taşıdığı takva ve Allah korkusu, kendisiyle muaşeret eden her kes tarafından hemen fark edilirdi. Cemaat namazlarında defalarca ağladığına şahit olunmuştur. İnsanlara devamlı, ölmeden ve sorgu sual melekleri gelmeden önce bu dünyada hesaplarını bitirip ahirete hazırlanmaları gerektiğini hatırlatırdı.

 

Merhumun en önemli özelliklerinden birisi çocuklara ve gençlere, özellikle üniversiteli gençlerimize ve onların öğretim ve eğitimine verdiği önem ve destek onu tanıyan herkes tarafından bilinmektedir.

 

Sahip olduğu tevazu ve alçak gönüllülüğü ile büyük küçük, genç yaşlı, zengin fakir demeden herkese karşı içten, samimi ve sevecen davranıyordu ve onun bu özelliğini gören her kesi etkiliyor, kendine hayran bırakıyordu. Çevresinde olan müstazaf insanların dertleriyle dertleşmesi, onların yaralarına merhem olmaya çalışmasını, imkânlarını onlarla paylaşmasını tanıyan her kes teslim edip hayırla yâd etmektedir.

 

Merhum Ataman hoca yaşadığı 36 yıllık hayatında büyük izler bırakarak insanlık, mektep ve din adına birçok güzel eserler bırakarak ve gerçekten ilmine amil mükemmel bir âlim örneği bırakarak Hakk’a yürüdü. Onun en önemli, en kalıcı eserlerinden birisi, kurucusu olduğu, Türkiye’deki Ehl-i Beyt camiasına yüzlerce yazılı ve görsel eserler sunma iftiharına sahip Kevser yayınlarıdır. 

 

Ataman hoca ailesiyle birlikte İmam Rıza’nın ziyaretine giderken Kum şehri yakınlarında geçirdikleri bir elim trafik kazasıyla vefat etti ve Türkiye’deki Ehl-i Beyt camiasını özellikle ondan uzun zaman feyz alan cemaati ve talebeleri hüzne boğdu.

 

Allah-u Teâla merhum hocamızı bir ömür hizmet ettiği Resulullah’ın ve tertemiz Ehl-i Beyti’nin şefaat ve refakatine nail eylesin.

 

 

  

 

Merhum Ataman Hoca için On4 TV'nin hazırladığı belgeseli aşağı linkten izleyebilirsiniz..

 

https://www.youtube.com/watch?v=r00T_Hp7muo

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler